Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Lekcje języków obcych
W styczniu dzieci z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju wciąż pilnie uczyły się języków obcych. Agnieszka i Paulina uczęszczały na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego do szkoły językowej. Zajęcia te są szczególnie ważne dla Agnieszki, ponieważ zdaje w tym roku maturę i zależy jej na jak najlepszych wynikach. Z kolei Ewa, Eliza, Kamil, Beata, Nikola, Mateusz, Damian, Wiktoria i Kasia poprawiali swój angielski w trakcie korepetycji. Zajęcia przynoszą wymierne efekty, co potwierdza ciocia Mateusza: „Mateusz na pierwszy semestr otrzymał ocenę dobrą, jest to na pewno efekt dodatkowych lekcji”. Również Wiktorii bardzo pomogły korepetycje i może się ona pochwalić piątką na semestr
Zajęcia z psychologiem
W styczniu w Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju prowadził zajęcia psycholog. Uczył dzieci jak radzić sobie ze swoimi emocjami i prowadził konsultacje psychologiczne. Jeśli zaszła taka potrzeba przeprowadzał również zajęcia indywidualne z dziećmi.
Zajęcia plastyczno – techniczne
Dzieci w Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju mogły uczęszczać na zajęcia plastyczne z podziałem na trzy grupy wiekowe. Istnieje również czwarta grupa przeznaczona dla dzieci wymagających usprawnienia grafo – motoryki.
„Majsterkownia” – tak nazywają się zajęcia techniczne prowadzone przed pedagoga w wiosce w Biłgoraju. Uczęszcza na nie ośmiu gimnazjalistów.
Zajęcia z logopedą
W styczniu w Wiosce Dziecięcej w Kraśniku kontynuowane były zajęcia terapii logopedycznej. Już od początku miesiąca wszystkie dzieci przychodziły pełne wrażeń po świętach. Szczególnie maluchy z wypiekami na twarzy opowiadały o świątecznych klimatach w ich wioskowych rodzinach, wigilijnej kolacji, śpiewaniu kolęd i oczywiście o prezentach. Było to wspaniałą okazją do kształcenia dialogu i ćwiczeń narracji. Dzieci rozwijały w ten sposób swoje kompetencje komunikacyjne, sytuacyjne i społeczne. Kolejne dni zajęć to systematyczna praca z dziećmi nad prawidłową artykulacją: utrwaleniem wcześniej nabytych umiejętności realizacji głosek. Mimo, że od 17 stycznia rozpoczęły się w naszym województwie ferie zimowe to nadal były realizowane. Część ćwiczeń była jednak bardziej relaksacyjna i zabawowa, by podkreślić nastrój zimowych wakacji i odpoczynku.
Zajęcia muzyczne
Tradycyjnie na początku roku wszyscy mieszkańcy Wioski Dziecięcej w Kraśniku wspólnie zebrani kolędowali Nowonarodzonemu. Wieczór kolęd i pastorałek odbył się w piątek trzeciego stycznia 2014 roku. Przy przygotowanej szopce zebrali się Ci młodsi i Ci starsi by tradycyjnie zaśpiewać Małemu… Dzięki obecności Pana Artura Żurka, który odpowiadał za oprawę muzyczną mogliśmy zaśpiewać te znane jak i mniej znane kolędy i pastorałki.
Ferie zimowe
W lutym dzieci z Wioski Dziecięcej w Karlinie spędzały czas bardzo aktywnie korzystając z atrakcji, jakie niesie ze sobą zima. Zjeżdżały na nartach i jeździły na łyżwach. Młodsze dzieci, dla których te sporty są zbyt trudne również bawiły się na lodowisku, a oprócz tego pojechały na wycieczkę do kina i do teatru.
Lekcje języków obcych
Paulina i Agnieszka z Woski Dziecięcej w Biłgoraju zaczęły ostatni semestr nauki w szkole. Paulina w czerwcu kończy gimnazjum, a Agnieszka w maju zdaje maturę. Dziewczyny są bardzo zmotywowane do nauki i przykładają się do dodatkowych lekcji języków. Wiedzą, że to się przełoży na ich końcowe wyniki szkolne. Korepetycje z angielskiego mają również bardzo pozytywny wpływ na Kasię, która nadrobiła już zaległości i dzięki temu zyskuje coraz większą wiarę w siebie.
Praca pedagoga-logopedy
Luty dla podopiecznych z Wioski Dziecięcej w Kraśniku był okresem intensywnej pracy nad przyswojeniem reguł języka polskiego. Dzieci w dalszym ciągu rozwijały słownictwo i kompetencje językowe, a także utrwalały artykulację. Podopieczni w wieku przedszkolnym byli zaangażowani w wykonywanie ćwiczeń logopedycznych. Sześcioletni Kuba, układając loteryjkę obrazkową, mówił po cichu: ”Ojcze nasz, żeby mi wyszło”, a po chwili podskakując krzyczał: „Jest, udało się, dziękuję”. Osiągnięcie sukcesu jest bardzo istotne dla dzieci. Wzmacnia ich poczucie wartości, samodzielności i niezależności.
Zajęcia muzyczne
Dzieci z Wioski Dziecięcej w Kraśniku bardzo lubią śpiewać. Na Jasełkach udowodniły, że nie tylko sprawia im to przyjemność, ale również mają do tego talent. W lutym podopieczni uczęszczali na zajęcia z muzyki. Sami wybierali piosenki, których potem uczyli się na lekcji. Dzieci oprócz śpiewania poznawali również historię muzyki oraz wybranych artystów.
Zajęcia edukacyjne
Paulina i Agnieszka z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju znalazły się na ostatniej prostej do sprawdzianów kończących ważne etapy ich edukacji. Pierwsza podopieczna w kwietniu zdaje test kompetencji na koniec 6 klasy, a druga maturę. Dzięki dodatkowym zajęciom z języka angielskiego dziewczyny czują się pewniej i wierzą, że osiągną dobre wyniki. W Wiosce Dziecięcej w Karlinie oprócz korepetycji z matematyki, fizyki i języka niemieckiego prowadzono również wiele zajęć warsztatowych, np. szkołę muzyczną, kółko plastyczne „Iskierka”, lekcje gotowania. Dzieci prowadziły także samorząd wioski.
Zajęcia muzyczne
Podopieczni z Wioski Dziecięcej w Kraśniku na lekcjach muzyki oprócz śpiewu zaczęły uczyć się grać na instrumentach. Najchętniej wybierały gitarę. Poza przygotowaniami do występu na „XX Biegu po uśmiech” ćwiczyły utwór „Barka”. Piosenkę tę wspólnie z setką innych osób wykonają na wydarzeniu poświęconemu Janowi Pawłowi II pt. „Zaśpiewaj barkę”.
Zajęcia z pedagogiem-logopedą
W marcu dzieci z Wioski Dziecięcej w Kraśniku, w ramach pracy z logopedą, brały udział w zajęciach „Gry i zabawy językowe”. Były one połączone z elementami treningu twórczości. Polegały na tworzeniu definicji prostych przedmiotów, takich jak np. but. Oto przykłady niektórych definicji wymyślonych przez dzieci: „but to narzędzie, które nakładamy rano i ściągamy wieczorem”; „buty to wszystkie kalosze, co zimą i latem noszę”. Tego rodzaju gry pokazały podopiecznym, że praca z językiem polskim może być zabawna i twórcza jednocześnie. W Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju logopeda prowadził zajęcia dla dzieci z zaburzeniami wymowy. Uczestnicy pracowali na specjalnych programach uczących poprawnego wysławiania się.
Zajęcia z komputerem
W Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju podopieczni uczyli się wykorzystywać komputer jako narzędzie do pracy i nauki. Korzystając ze specjalnego programu, poprawiały swoje umiejętności posługiwania się językiem angielskim. Oprócz tego redagowały wioskową gazetkę zatytułowaną „Nasze SOS”. W razie jakichkolwiek problemów z obsługą komputera podopieczni mogli skorzystać z konsultacji u instruktora informatyki.
Zajęcia sportowe
Wychowankowie Wioski Dziecięcej w Karlinie w marcu bardzo aktywnie spędzali wolny czas. Do wyboru mieli np. zajęcia karate, kółko taneczne albo treningi piłki nożnej w Młodzieżowym Klubie Sportowym. Pierwszy w sezonie letnim turniej futbolowy w Świdwinie był dobrą okazją, aby porównać swoje umiejętności z innymi drużynami i sprawdzić, czy ćwiczenia przynoszą efekty.
Przygotowanie do Biegu po uśmiech
W kwietniu wychowankowie Wioski Dziecięcej w Kraśniku przygotowywali się do występu podczas kolejnej, dwudziestej edycji Biegu po uśmiech. Coroczną uroczystość uświetnią śpiewem i grą na instrumentach.
Zajęcia dodatkowe
W tym miesiącu podopieczni z Wioski Dziecięcej w Karlinie rozpoczęli warsztaty teatralne, uczęszczali na lekcje gotowania, zajęcia plastyczne, a w ramach szkoły muzycznej grali w orkiestrze dętej. Mieli również okazję poczuć się jak studenci, słuchając wykładów na Koszalińskim Uniwersytecie Dziecięcym.
Karścino CUP 2014
Zawodnicy Młodzieżowego Klubu Sportowego w Karlinie spróbowali swoich sił w I Integracyjnym Turnieju Piłki Nożnej – Karścino CUP 2014. Za udział w zawodach otrzymali pamiątkowe puchary i dyplomy. Ponadto podopieczni Wioski Dziecięcej w Karlinie uczęszczali na zajęcia koła tanecznego i lekcje karate.
Informatyka
W kwietniu informatyk prowadził w Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju zajęcia, na których dzieci i młodzież korzystały m.in. ze specjalnego programu do nauki języka angielskiego. Podczas lekcji komputerowych redagowana była także wioskowa gazetka „Nasze SOS”. Trzynaście rodzin z Karlina otrzymało nowoczesne zestawy komputerowe, które będą mogły na co dzień wykorzystywać do nauki, rozwijania swoich zainteresowań i zabawy.
Korepetycje
W kwietniu Paulina z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju zdała testy kompetencji na koniec szóstych klas. W części językowej egzaminu bardzo pomogły jej korepetycje z języka angielskiego, na które uczęszczała przez cały rok. Wyniki otrzyma w czerwcu i wtedy będzie mogła wybrać gimnazjum. Dla Agnieszki, mieszkanki tej samej Wioski, przyszedł najbardziej pracowity okres, do którego przygotowywała się przez trzy lata nauki w liceum, czyli matura. Dziewczyna jest bardzo ambitna i egzaminy z poszczególnych przedmiotów nie powinny sprawić jej kłopotu. Dzięki całorocznym korepetycjom najpewniej czuje się przed testem z angielskiego. Inni podopieczni z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju – Ewa, Eliza, Wiktoria, Beata, Nikola, Wiktoria, Kasia, Ania, Mateusz i Damian – pomimo ciepłych pierwszych dni wiosny nie zaniedbywali korepetycji z języków obcych i pilnie uczyli się, aby uzyskać jak najlepsze oceny na świadectwie. Z kolei wychowankowie Wioski Dziecięcej w Karlinie przed zbliżającym się końcem roku korzystali z zajęć wyrównawczych z matematyki, fizyki, niemieckiego i chemii.
Spotkania z logopedą
W kwietniu w Wiosce Dziecięcej w Kraśniku prowadzone były zajęcia logopedyczne. Rozpoczynająca się wiosna i zbliżające się święta spowodowały, że właśnie taka tematyka była obecna na lekcjach. Dzieci rozwijały kompetencje językowe i społeczne, poznając zwyczaje ludowe związane z aktualną porą roku i symbolikę Wielkanocy. Zaprojektowały również karty z życzeniami dla bliskich i wykonały wiele rysunków, kolorowanek, układanek i historyjek obrazkowych związanych z wiosną i świętami.
Praca pedagoga i psychologa
Wychowankowie Wioski Dziecięcej w Karlinie mogli skorzystać ze spotkań z psychologiem, który prowadził zajęcia dla dzieci w formie indywidualnej oraz grupowej. Liczna grupa podopiecznych uczęszczała na warsztaty z pedagogiem. Jedno ze spotkań polegało na stworzeniu przez wychowanków samorządu wioski. Konsultacje specjalistów, psychologa i pedagoga, były organizowane także dla wychowawców i asystentów.
Rajd Świętokrzyski
W maju wychowankowie Wioski Dziecięcej w Karlinie wzięli udział w Rajdzie Świętokrzyskim. Przemierzyli góry szlakami turystycznymi i zdobyli Łyśnicę – najwyższy szczyt tego pasma o wysokości 611,8 m n.p.m.
Przygotowania do XX Biegu po uśmiech
Przez cały miesiąc podopieczni Wioski Dziecięcej w Kraśniku przygotowywali piosenki, z którymi wystąpią na wydarzeniu XX Bieg po uśmiech. Wychowankowie ćwiczyli z dużym zaangażowaniem i cieszyli się na myśl o zaprezentowaniu przygotowywanych utworów dużej publiczności i na prawdziwej scenie.
Zajęcia z logopedą
Dwadzieścioro podopiecznych z Wioski Dziecięcej w Kraśniku podczas majowych zajęć z logopedą poznawało nowe słowa i struktury gramatyczne, które wzbogacą ich język. Młodsi podopieczni uczyli się dostosowywać wypowiedź do partnera w rozmowie i sytuacji, w której się znajdują. Uczniowie podawali przykłady jak należy się zwracać do różnych osób.
Koniec roku
Maj to najbardziej pracowity okres dla wszystkich uczniów. Ewa, Eliza, Wiktoria, Beata, Nikola, Wiktoria, Kasia, Mateusz i Damian z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju sumiennie pracowali nad językiem angielskim a Ania nad niemieckim. Zostało niewiele czasu aby poprawić oceny na zakończenie roku szkolnego, jednak pilna nauka podczas korepetycji z pewnością im w tym pomoże. Z kolei Paulina i Agnieszka z tej samej wioski kolejny miesiąc czekały na wyniki swoich końcowych egzaminów. Pierwsza z dziewczynek w kwietniu zdawała test kompetencji a druga na początku maja maturę. Obie są bardzo wdzięczne za możliwość korzystania z dodatkowych lekcji języka angielskiego.
„Właśnie jestem po egzaminach maturalnych. Wśród przedmiotów, które zdawałam był angielski na poziomie rozszerzonym. Dzięki firmie Dr.Oetker korzystałam z dodatkowych zajęć z tego przedmiotu. Poprzez korepetycje udoskonaliłam swoje umiejętności oraz nauczyłam się wielu nowych rzeczy, które przydały mi się w trakcie matur” – powiedziała Agnieszka z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju.
Informatyka
Ponad dwadzieścioro dzieci skorzystało w maju z lekcji i konsultacji prowadzonych przez nauczyciela informatyki. W trakcie zajęć uczniowie na specjalnych programach uczyli się języka angielskiego, a także zredagowały jubileuszowe wydanie gazetki wioskowej „Nasze SOS”.
Zajęcia dodatkowe
W maju podopieczni Wioski Dziecięcej w Karlinie brali udział w zajęciach plastycznych prowadzonych przez pedagoga, warsztatach gotowania i lekcjach muzyki, a także grali w orkiestrze dętej. Ponadto dwoje wychowanków uczęszczało na wykłady odbywające się na Koszalińskim Uniwersytecie Dziecięcym.
Sport
Dwadzieścia czworo wychowanków Wioski Dziecięcej w Karlinie w maju chodziło na różne zajęcia sportowe. Do wyboru mieli treningi piłki nożnej w Młodzieżowym Klubie Sportowym, lekcje karate i kurs tańca.
Praca pedagoga i psychologa
W maju w Wiosce Dziecięcej w Karlinie prowadzona była socjoterapia dla piętnastu osób. Również piętnastu podopiecznych wzięło udział indywidualnych zajęciach terapeutycznych. Z konsultacji i porad wychowawczych mogli ponadto skorzystać asystenci i opiekunowie.
Wizyta pracowników firmy Dr. Oetker
W połowie czerwca, miała miejsce wizyta pracowników Dr. Oetkera w Wiosce Dziecięcej w Karlinie. Dzieci otrzymały dużo prezentów w postaci długopisów i książeczek do kolorowania dla najmłodszych. Goście wraz z wychowankami mieli dzień pełen wrażeń i atrakcji. Byli m.in. na wycieczce rowerowej trasą Karlino-Karścino oraz grali w piłkę nożną i inne gry zespołowe. Nawet deszcz, który spadł niespodziewanie, nie zepsuł dobrej zabawy. Wieczorem, po wyczerpującym dniu odbyło się ognisko, nad którym każdy mógł upiec sobie kiełbaskę. Na drugi dzień wszyscy wspólnie posadzili drzewka na pamiątkę razem spędzonego czasu i całej współpracy między Dr. Oetkerem i Stowarzyszeniem SOS Wioski Dziecięce.
Spartakiada
I Mini Spartakiada Dziecięca w Gryficach to impreza sportowa dla dzieci z placówek opiekuńczo – wychowawczych, w której udział wzięli podopieczni Wioski w Karlinie. Zawody obejmowały różne zadania wymagające pracy zespołowej. Drużyna z Wioski Dziecięcej zajęła drugie miejsce i każdy jej członek otrzymał pamiątkowy srebrny medal.
XX Bieg po Uśmiech
W czerwcu nastąpiło zwieńczenie ciężkiej, ale i bardzo owocnej pracy dzieci z Wioski w Kraśniku nad przygotowaniem muzycznego pokazu podczas XX Biegu po uśmiech. Wszyscy na początku mieli wielką tremę, ale szybko ją pokonali i występy udały się znakomicie. Najwięcej braw zdobyła Karolina, dla której śpiew jest bardzo ważny. Marzy, żeby kiedyś śpiewać zawodowo i zostać piosenkarką.
Zakończenie roku
Czerwiec to, wyczekiwany przez wszystkie dzieci, miesiąc rozpoczęcia wakacji. W Wiosce Dziecięcej w Karlinie odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego podczas, którego rozdano nagrody i dyplomy dla najzdolniejszych uczniów oraz słodkie upominki dla wszystkich wychowanków. Dzieci z Wioski w Biłgoraju uzyskały bardzo dobre wyniki w nauce, m.in. dzięki korepetycjom językowym sfinansowanym przed Dr. Oetkera. Beata pomyślnie zdała testy na koniec gimnazjum i od września rozpoczyna naukę w liceum językowym. Dziewięcioro dzieci, dzięki dodatkowym zajęciom uzyskało w większości oceny bardzo dobre z angielskiego. Z kolei Ania cieszy się, że mogła uczęszczać na dodatkowe lekcje niemieckiego i może się pochwalić piątką z tego przedmiotu na świadectwie.
Zajęcia komputerowe
W czerwcu instruktor zajęć komputerowych w Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju prowadził zajęcia, na których, dzięki specjalnemu programowi, dzieci uczyły się języka angielskiego. Odbywały się także konsultacje u nauczyciela informatyki i zajęcia dla dzieci ze środowiska lokalnego.
Sport
W czerwcu podopieczni Wioski Dziecięcej w Karlinie uczęszczali na różne zajęcia sportowe. Do wyboru mieli piłkę nożną, karate i taniec. Opiekunowie zaobserwowali, że największą popularnością cieszą się zajęcia z tańca.
Zajęcia dodatkowe
Miesiąc czerwiec obfitował w wiele różnych aktywności. W Karlinie 12 podopiecznych Stowarzyszenia SOS WD uczęszczało do szkoły gotowania. Uczyli się zarówno podstawowych, łatwych przepisów jak i zgłębiali tajniki przygotowania bardziej wyrafinowanych potraw. Czworo dzieci chodziło do szkoły muzycznej gdzie pilnie ćwiczyło przed występami w orkiestrze dętej. Osoby posiadające bardziej manualne zdolności brały udział w zajęciach plastycznych prowadzonych przez wykwalifikowanego pedagoga. Dwoje dzieci uczestniczyło w akademickich wykładach na Uniwersytecie Dzieci.
Wakacje we Włoszech
W lipcu wychowankowie SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie dwa tygodnie wakacji spędzili we Włoszech. W tym czasie zwiedzili różne interesujące miejsca, poznali zabytki włoskiej kultury i kąpali się w morzu. Na wakacje pojechało 40 dzieci.
Zajęcia i zabawy komputerowe
W lipcu podopieczni SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju, gdy znudziły się im wakacyjne zabawy na świeżym powietrzu, mogli spędzić czas wolny na wirtualnych rozrywkach. Około 24 wychowanków wzięło udział w zajęciach informatycznych, podczas których, pod czujnym okiem instruktora, wykorzystywali internet do pracy i zabawy. Podopieczni podzieleni byli na dwie grupy: młodszą, czyli uczniów szkoły podstawowej i starszą – gimnazjum.
Aktywny wypoczynek
Wychowankowie SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie sierpień mieli wypełniony po brzegi różnymi zajęciami i wycieczkami. Kilka razy odwiedzili Kołobrzeg, gdzie byli w kinie i na basenie, a także kąpali się w morzu i wypoczywali na plaży. Podopieczni wzięli również udział w trzech rajdach pieszych oraz dwóch wycieczkach rowerowych, na końcu których czekało ognisko i kiełbaski.
Praca i zabawa na komputerze
W sierpniu podopieczni SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju chętnie uczęszczali na dodatkowe spotkania prowadzone przez instruktora zajęć informatycznych, które sfinansowała firma Dr. Oetker. Wykorzystywali komputery do pracy, buszowania po internecie i grania. Uczestnicy lekcji byli podzieleni na dwie grupy, młodszą stanowili podopieczni będący uczniami szkoły podstawowej, starszą młodzież gimnazjalna.
5 lat programu „Wspieramy Rodziny SOS”
W tym roku, we wrześniu minęło 5 lat współpracy firmy Dr. Oetker i Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Z tej okazji zorganizowane zostało spotkanie w Cinema City w warszawskiej Galerii Mokotów. Na wydarzenie zaproszono rodziców z dziećmi, w tym dziennikarzy. Goście mieli okazję uczestniczyć w zbiórce materiałów szkolnych oraz warsztatach dekorowania piórników dla podopiecznych Stowarzyszenia. W spotkaniu, które zakończyło się projekcją filmu „Wakacje Mikołajka”, wzięły udział również dzieci z SOS Wioski Dziecięcej w Siedlcach. Uroczystość uświetnił duży tort przygotowany specjalnie na tę okazję. „Dzięki współpracy z Dr. Oetkerem w ciągu pięciu lat udało nam się przeprowadzić ponad 340 tysięcy godzin dodatkowych zajęć z języków obcych dla niemal 70 dzieci. Wszyscy nasi podopieczni otrzymują promocję do następnej klasy, a ich oceny ulegają ciągłej poprawie” – powiedziała Małgorzata Błażewicz, Mama SOS z Wioski w Siedlcach.
W trakcie obchodów jubileuszu przedstawione zostało również podsumowanie dotychczasowych wyników projektu. Zaproszeni na wydarzenie goście mogli się miedzy innymi dowiedzieć, że 174 dzieci zdecydowało się na udział w korepetycjach z przedmiotów ścisłych, 400 skorzystało z opieki pedagoga i psychologa, natomiast 49 ukończyło dodatkowe kursy, np. prawa jazdy.
9 urodziny SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie
Ważnym wydarzeniem dla społeczności SOS w Karlinie były obchody 9-lecia istnienia Wioski Dziecięcej, które odbyły się 6 września. Pan dyrektor Tomasz Rusiecki wspominał początki działań fundacji w mieście i historie jej wychowanków, którzy dołączyli do wspólnoty jako dzieci i już osiągnęli pełnoletność. Podczas uroczystości miały miejsce występy dzieci, zabawy, konkursy, wspólne grillowanie i tort, który wspólnie pokroili dorosły i samodzielny wychowanek wioski wraz z jedną z najmłodszych obecnie mieszkanek. Swoją obecnością obchody zaszczyciła również pani Anna Mieczkowska – Wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
Muzyka
Muzyka pełni ważną rolę w życiu podopiecznych SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie. We wrześniu 4 z nich regularnie uczęszczało na zajęcia do szkoły muzycznej, gdzie ćwiczyli przed występami w orkiestrze dętej. Ponadto 10 dzieci miało okazję uczyć się gry na pianinie. Dużym przeżyciem dla 6 wychowanków był wyjazd do Warszawy na nagranie programu „The Voice of Poland”. Wychowankowie Wioski w Kraśniku również z olbrzymim zaangażowaniem rozwijają swoje pasje związane ze śpiewem i grą na instrumentach. Grupa 14 dzieci regularnie uczestnicząca w zajęciach muzycznych wraz z pracownikami Wioski przygotowała utwory na specjalną okazję. Okazją tą był występ uświetniający uroczyste pożegnanie Dyrektora SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku, który z końcem września przeszedł na emeryturę. Podczas zajęć muzycznych poza nauką gry na gitarze i próbach śpiewu, dwoje uczestników brało udział w indywidualnym treningu wokalnym przygotowującym do występu w konkursie talentów.
Zajęcia komputerowe
Po wakacjach uczestnicy zajęć komputerowych w SOS Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju podobnie jak w lipcu i sierpniu z wielką chęcią uczęszczają na lecke i wzbogacają swoje umiejętności związane z obsługą komputera. Dzieci w podziale na dwie grupy wiekowe, szkoła podstawowa i gimnazjum korzystają z internetu i grają w gry komputerowe. Ciocia Ania potwierdza: „Kacper i Maciek z niecierpliwością wyczekują tych dni kiedy mogą udać się na zajęcia komputerowe. Bardzo lubią na nie chodzić, sprawia im to wielką przyjemność ponieważ mogą nie tylko uczyć się, ale też jednocześnie dobrze bawić”.
Nauka
W październiku podopieczni SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie dużo czasu poświęcili na naukę. Zajęcia dodatkowe, na które uczęszczali, obejmowały nie tylko przedmioty szkolne t.j. matematyka, fizyka i języki obce, ale również różne warsztaty, wśród których każdy mógł znaleźć interesujące go zagadnienia . Do wyboru były: zajęcia w szkole gotowania, w szkole muzycznej, nauka gry na pianinie oraz zajęcia teatralne. Ponadto dwójka podopiecznych uczestniczyła w wykładach organizowanych przez Koszaliński Uniwersytet Dziecięcy.
Sport
Pomimo tego, że za oknem panuje jesień i temperatura zachęca raczej do siedzenia z ciepłą herbatą pod kocem niż do uprawiania sportu, to podopieczni SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie w październiku byli bardzo aktywni. W młodzieżowym klubie sportowym 10 wychowanków trenowało piłkę nożną, 8 uczęszczało na zajęcia taneczne, 5 na lekcje taekwondo i 2 na karate.
Nauka
Pomimo zbliżających się świąt Bożego Narodzenia i towarzyszącej im atmosfery rozluźnienia, podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce bardzo przykładali się do nauki. Ewa, Beata, Nikola, Ania, Damian, Paulina, Wiktoria, Mateusz i Wiktoria mieszkający w Biłgoraju kolejny miesiąc korzystali z dodatkowej pomocy w nauce języka angielskiego uczęszczając na korepetycje. Wszyscy chętnie pracują nad swoim angielskim i ocenami z tego przedmiotu. Z kolei 44 dzieci z wioski w Karlinie uczestniczyło w korepetycjach z matematyki, fizyki i języka niemieckiego, które ufundował Dr. Oetker. Jak ważna jest nauka języków obcych podkreślił Krystian, będący uczniem klasy drugiej szkoły podstawowej: „Pani Gosiu muszę się uczyć angielskiego, bo jak za rok pojadę na wakacje do Caldonazzo to chcę rozmawiać z dziećmi z innych krajów, a nie rysować im obrazki na piasku”.
Muzyka
Listopad to czas przygotowań do zimy. W tym miesiącu na zajęciach muzycznych organizowanych w Wiosce Dziecięcej w Karlinie uczestniczyło 15 osób. Grupa młodszych dzieci wykonywała piosenki jesienne. W listopadzie jest ważne święto narodowe – 11 Listopada – Odzyskanie Niepodległości. Z tej okazji dzieci wspólnie z instruktorem śpiewu ćwiczyły wykonanie pieśni patriotycznych: „O mój rozmarynie”, „Hej hej ułani”, „Legiony”, „My pierwsza brygada”. Dwie starsze dziewczynki w dalszym ciągu przygotowują się do udziału w konkursie talentów. Ćwiczyły piosenki przygotowane przez instruktora, które mają za zadanie poprawić ich wokal. Od listopada na zajęciach indywidualnych z nauki gry na gitarze uczestniczy nowa dziewczynka, która po kilku latach przerwy ponownie zaczęła grać na gitarze. W SOS Wiosce Dziecięcej w Karlinie 10 dzieci uczestniczyło w lekcjach gry na pianinie.
Praca logopedy
W listopadzie w wiosce w Kraśniku i Biłgoraju prowadzone były zajęcia terapii logopedycznej. Dzieci bardzo lubią te zajęcia: „Lubię chodzić na zajęcia do pani logopedki i razem z nią ćwiczyć różne zadania” powiedział Gabriel z SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju.
Zabawa andrzejkowa
Podopieczni Stowarzyszenia mieszkający w Karlinie wzięli udział w zabawie zorganizowanej z okazji imienin Andrzeja, czyli potocznie zwanych „Andrzejek”.
Przygotowania do świąt Bożego Narodzenia
Listopad upłynął podopiecznym Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce również na przygotowaniach do świąt bożonarodzeniowych. W Wiosce Dziecięcej w Karlinie i Biłgoraju dzieci samodzielnie wykonywaly kartki świąteczne, ozdoby choinkowe i gadżety związane z Bożym Narodzeniem.
Świąteczny czas
Dla wszystkich dzieci grudzień to miesiąc szczególny – najpierw mikołajkowe upominki, a potem przygotowania do świąt Bożego Narodzenia. Ten klimat dało się wyczuć już od początku miesiąca. Dzieci mieszkające w Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju wykonywały rysunki, kolorowanki, układanki i historyjki obrazkowe związane z tematyką świąteczną. Młodsza grupa dzieci z ogromną chęcią, zapałem i determinacją ćwiczyła wykonywanie kolęd, by móc zaprezentować swoje muzyczne zdolności przy wspólnym, świątecznym kolędowaniu. Podczas „Wieczoru kolęd” spotykają się wszyscy mieszkańcy wioski w Biłgoraju, by śpiewać i spędzić razem czas. Dwie starsze dziewczynki podczas zajęć indywidualnych przygotowywały się do wykonania pastorałki z musicalu Metro pt. „Uciekali”.
Nauka
Dla Ewy, Beaty, Nikoli, Ani, Damiana, Pauliny, Wiktorii, Mateusza i Wiktorii z SOS Wioski Dziecięcej w Kraśniku koniec pierwszego semestru bieżącego roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. Każdy z nich solidnie pracuje nad swoimi ocenami, w tym nad wynikami z języka angielskiego. Korepetycje z tego przedmiotu w znaczący sposób wpływają na ich osiągnięcia szkolne z języka angielskiego. Dzieci bardzo doceniają możliwość poprawiania swoich umiejętności lingwistycznych i są bardzo wdzięczne firmie Dr. Oetker za umożliwienie im tego.
Praca pedagogów
W SOS Wiosce Dziecięcej w Kraśniku pedagog prowadzi dla podopiecznych zajęcia plastyczne. Odbywają się one w trzech grupach wiekowych oraz dodatkowej grupie, którą tworzą dzieci będące uczniami klasy I-III szkoły podstawowej. Drugi z pedagogów w Wiosce prowadzi dla podopiecznych zajęcia z małych form teatralnych, zajęcia taneczno-wokalne, arteterapię, zajęcia indywidualne z dziećmi sprawującymi trudności wychowawcze, konsultacje dydaktyczne oraz psychodramę wspólnie z psychologiem. Poza tym koordynuje pracę samorządu wioskowego oraz prowadzi zajęcia wyrównawcze z języka angielskiego. Reedukator w Wiosce prowadzi dla dzieci zajęcia: korekcyjno-kompensacyjne i korekcyjno-wyrównawcze. Adrian jest bardzo wdzięczny firmie Dr. Oetker i przyznaje: „Podobają mi się zajęcia u pani reedukator, ponieważ dużo się mogę na nich nauczyć”.
Zajęcia komputerowe
Podobnie jak w poprzednich miesiącach, także w grudniu w pracowni komputerowej w Wiosce w Kraśniku odbywały się zajęcia z języka angielskiego, multimedialne komputerowe kursy, zajęcia z obsługi komputera oraz obsługi oprogramowania komputerowego. Podczas zajęć trwały również prace nad redagowaniem wioskowej gazetki „Nasze SOS”.
Pliki niezbędne - te pliki cookie są niezbędne do działania podstawowych funkcji niniejszej strony internetowej, takich jak funkcje związane z bezpieczeństwem. Za pomocą tych plików cookie możemy także wykrywać, czy chcesz pozostać zalogowany do swojego profilu. W ten sposób możemy zapewnić Ci szybki dostęp do naszych usług po ponownej wizycie na naszej stronie internetowej.
Pliki statystyczne - w celu ciągłego doskonalenia naszej strony internetowej anonimowo śledzimy dane do celów statystycznych i analitycznych. Za pomocą tych plików cookie możemy na przykład monitorować liczbę wizyt lub skuteczność konkretnych stron w ramach naszej obecności w internecie, aby na tej podstawie optymalizować naszą treść.