Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Spotkanie kolędowe
W tym uroczystym wydarzeniu wziął również udział poseł na Sejm RP oraz zastępca Burmistrza miasta Kraśnik. Spotkanie przebiegło w bardzo miłej i rodzinnej atmosferze. Czas szybko upłynął na wspólnym śpiewaniu kolęd oraz na podziwianiu występów zaproszonych dzieci. Na koniec spotkania wszystkie maluchy otrzymały słodycze.
Bal Pasiastych
28 stycznia w sali widowiskowej Wioski Dziecięcej SOS w Siedlcach odbył się Bal Karnawałowy Pasiastych. Dzieci w ubrankach w paski wesoło bawiły się przy muzyce oraz z radością uczestniczyły w różnych konkurencjach: zwijaniu cukierków wiszących na nitce, tańcu z piłką, tańcu z krzesełkami. A na koniec imprezy wszyscy nasi wychowankowie otrzymali drobne upominki. Wszystkie dzieci były zaangażowane w zabawę i do tej pory miło wspominają zorganizowany dla nich bal.
Edukacja
Oprócz zabawy, styczeń upłynął naszym dzieciakom z Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju na pilnej nauce. Patryk i Natalia w styczniu kontynuowali korepetycje z języka niemieckiego, natomiast kolejnych ośmioro dzieci uczy się języka angielskiego. Z kolei Ilona, która jest uczennicą klasy maturalnej, uczęszczała na zajęcia z języka polskiego, które mają na celu porządne przygotowanie jej do zbliżającego się egzaminu dojrzałości.
„ Dzięki tym zajęciom mam możliwość usystematyzować i utrwalić swoją wiedzę. Choć korepetytor zadaje dużo prac pisemnych do domu to nie narzekam, inwestuję przecież w swoją przyszłość” – Ilona
Dziewczynka po egzaminie maturalnym chce spróbować swoich sił na filologii angielskiej.
Bal
26 lutego, w Wiosce Dziecięcej w Kraśniku, odbył się Wielki Bal Karnawałowy. Wydarzenie to wzbudziło tak wielkie emocje wśród wychowanków Wioski, że przygotowania rozpoczęły się już kilka dni wcześniej. Dzieci z zapałem dekorowały salę kolorowymi balonami. Podczas pierwszej części balu bawili się najmłodsi mieszkańcy Wioski. Dzieci z chęcią brały udział w licznych zabawach i konkursach, które poprowadził Pan Darek. Zabawą, która dostarczyła najwięcej emocji, zarówno graczom jak i widowni, był „rzut jajkiem”. Rozstrzygnięty został również konkurs na kostium karnawałowy. Bezapelacyjnie wygrał Rafał, który zachwycił wszystkich swoim strojem zakonnicy. Druga część balu, czyli dyskoteka, została dedykowana starszym wychowankom Wioski. Młodzież bawiła się znakomicie w rytm muzyki, którą już tradycyjnie miksował DJ Piotr.
Ferie
Podczas ferii zimowych 40 wychowanków Wioski Dziecięcej SOS w Siedlcach, wraz ze swoimi opiekunami, wyjechało na tydzień do Zakopanego. Dzieci bardzo aktywnie spędzały czas: zjeżdżały na nartach i snowboardzie, zwiedzały Zakopane oraz okolice. W ramach pobytu dzieci wypoczywały również w Aquaparku oraz odwiedziły Kraków, gdzie zobaczyły rynek, barbakan, sukiennice oraz kościół Mariacki. Cały wyjazd bardzo podobał się dzieciom, które do tej pory wspominają błogi czas ferii.
Wkraczanie w dorosłość
Rafał, wychowanek Wioski Dziecięcej SOS w Kraśniku, dzięki dofinansowaniu firmy Dr. Oetker chodzi na kurs mechaniki pojazdów osobowych. Chłopiec odbywa również praktyki zawodowe w jednym z okolicznych salonów samochodowych. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku i trwają 8 godzin. Rafał z zapałem bierze udział w kursie ponieważ wie jak ważne jest zdobycie zawodu.
Natomiast Piotr i Paweł rozpoczęli w lutym kurs prawa jazdy. Chłopcy z zaangażowaniem biorą udział w części teoretycznej, aby po jej ukończeniu przystąpić do dużo dla nich ciekawszych zajęć praktycznych.
Kurs komputerowy
W ramach programu „Radzę sobie” wychowankowie Domu Młodzieży w Lublinie uczęszczają 5 razy w tygodniu na kurs komputerowy. W lutym uczniowie zdobywali umiejętności korzystania z zasobów Internetu oraz tworzenia stron www. Dodatkowo kursanci uczyli się korzystać ze skanera oraz aparatu cyfrowego. Teraz dzieci mają możliwość sprawdzenia zdobytej wiedzy poprzez tworzenie i publikowanie własnych stron internetowych oraz rozbudowywanie szkolnej strony internetowej.
Również dzieci z Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju mają możliwość uczęszczania na kurs komputerowy. Szesnaścioro dzieci 3 razy w tygodniu bierze udział w zajęciach, na których poszerzają swoją wiedzę informatyczną oraz szkolą angielski poprzez używanie komputerowych programów do nauki języków obcych.
Kursy językowe
Nasze dzieci wiedzą jak w obecnych czasach ważna jest znajomość języków obcych. Wychowankowie Wioski w Biłgoraju uczęszczają na zajęcia z języka angielskiego, a niektórzy z nich uczą się również niemieckiego. Podczas zajęć dzieci nadrabiają zaległości szkolne lub przygotowują się do egzaminu maturalnego. Uczestnicy kursów zdają sobie również sprawę, że bez dobrej znajomości języka , praktycznie nie mają szans dostania się na wymarzone studia.
„Planuję podjąć studia na kierunku fizjoterapia, aby osiągnąć ten cel intensywnie przygotowuję się na dodatkowych zajęciach z j. polskiego, j. angielskiego i matematyki. Dzięki temu moja wiedza zostaje utrwalona i pogłębiona co zwiększa moje szanse na dostanie się na upragnione studia.”
Boks
W wiosce dziecięcej SOS Siedlce od października zeszłego roku trwały zajęcia rekreacyjno-sportowe o profilu boks. Uczestniczyło w nich 12 dzieci, których obecność zmieniała agresywny charakter skojarzeń z boksem. Dzięki treningom dzieci zyskały poza oczywistą poprawą koordynacji ruchowej i refleksu, także umiejętność większej koncentracji, pewności siebie oraz szacunku dla przeciwnika.
Korepetycje
Marcowe działania Wiosek w Karlinie i Biłgoraju w dużej mierze skupiły się na pomocy uczniom, w nadrobieniu zaległości w nauce. Ryszard, uczeń V klasy, szybko zniechęca się do nauki jak tylko ma problem z rozwiązaniem zadania matematycznego, więc regularnie uczestniczy w indywidualnych zajęciach z korepetytorem. W dodatkowych zajęciach z języka polskiego oraz matematyki uczestniczy również grupa osób przygotowujących się do egzaminu maturalnego i gimnazjalnego. Wielu z nich deklaruje chęć dalszej nauki m.in. w Zasadniczej Szkole Zawodowej i Liceum Ogólnokształcącym.
Kursy językowe
W Biłgoraju 12 uczniów rozwijało swoje umiejętności językowe na kursach niemieckiego i angielskiego. W przypadku kilkorga z nich jest to kontynuacja kursu, co jak twierdzi Patryk, jeden z jego uczestników sprawiło, że dotychczasowe trudności lingwistyczne zniknęły: „Uczęszczam na korepetycje już kolejny rok, dzięki temu niemiecki nie jest już taki dla mnie niezrozumiały”, a jak twierdzą Ilona i Karolina, tegoroczne absolwentki szkoły średniej, korepetycje pozwolą im zdawać egzamin maturalny z języka angielskiego w wersji rozszerzonej. Jedna z nich dodaje: „Wybranie dobrego kierunku kształcenia jest dla mnie bardzo ważne, bo w przyszłości zwiększy to moje szanse na rynku pracy. Myślę, że warto się teraz przyłożyć, aby później nie żałować”.
Kursy komputerowe
Dom Młodzieży w Lublinie, w ramach edukacji młodych ludzi, zorganizował kurs komputerowy dla 15 osób na temat tworzenia stron WWW oraz obróbki zdjęć cyfrowych w specjalnym programie. Również w Biłgoraju odbywają się zajęcia komputerowe dla podopiecznych Wioski oraz grupy dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły oraz najbliższej okolicy.
Rekreacja i pomysł na przyszłość
Jeden z wychowanków Domu Młodzieży w Lublinie rozpoczął kurs ratownika WOPR, co pozwoli mu na podjęcie wakacyjnej pracy, a może nawet zdobycie stałego etatu na basenie. Pokrewną formą okazuje się karlinowski projekt „Szkoła pływania”, który zakończy się egzaminem na kartę pływacką. Z kolei dla podopiecznych Wioski w Karlinie powstał program pt. „Szkoła gotowania” dla osób, które wykazują zdolności kulinarne i chcą zgłębiać tajniki pieczenia i gotowania.
Wielkanoc
Wioska dziecięca w Karlinie ogłosiła konkurs na najładniejsza kartkę Wielkanocną. Do konkursu zostało zgłoszonych 27 prac. Wszystkie zostały publicznie przedstawione w wioskowej auli, aby każdy mógł oddać głos na swojego faworyta. 2 kwietnia ogłoszono wyniki konkursu. Wszyscy uczestnicy w nagrodę otrzymali słodycze, a autorzy trzech najlepszych kartek wybranych przez mieszkańców, nagrody i dyplomy.
Dzień sportu
23 kwietnia w Karlinie odbył się impreza pod hasłem: „Dzień Sportu”. Wzięły w niej udział wszystkie dzieci podzielone na grupy według wieku i płci. W ramach imprezy zorganizowano konkurs, który obejmował 5 konkurencji- bieg sprinterski, bieg długodystansowy, rzut do kosza piłką, bieg w workach i bieg z jajkiem na łyżeczce – z uzależnieniem poziomu trudności od wieku uczestnika. Zwycięzca otrzymał tytuł najwszechstronniejszego sportowca w wiosce. Konkurs zakończył się wspólnym ogniskiem oraz wręczeniem nagród- słodyczy dla wszystkich uczestników oraz dyplomów i pucharu dla najlepszych.
Komputer bez tajemnic
W Lublinie podopieczni wioski poszerzają swoje umiejętności w zakresie obsługi programu Excel. Zajęcia w sali komputerowej odbywają się aż 5 razy w tygodniu. Natomiast w Siedlcach zajęcia odbywają się raz w tygodniu, ale w dwóch mniejszych grupach. Łącznie uczestniczy w nich 12 osób w wieku od 10 do 16-tu lat. Program zajęć ma charakter zindywidualizowany dostosowany do stopnia zaawansowania uczestników zajęć oraz w zależności od zainteresowań. Głównym celem tych zajęć jest poznanie przez uczestników zasad obsługi komputera, nabycie umiejętności korzystania z zasobów internetowych (swobodnego i bezpiecznego poruszania się w sieci) oraz budowy stron internetowych.
Kursy językowe
Wioska Dziecięca SOS w Biłgoraju skupia swoje działania na kształceniu językowym podopiecznych. Agnieszka, Ilona i Karolina uczęszczają do szkoły językowej na zajęcia
z angielskiego. W przypadku Agnieszki, która posiada zdolności lingwistyczne, znajomość języka będzie dodatkowym atutem w przyszłym zawodzie, który wiąże ze służbą wojskową. Natomiast Ilona i Karolina korzystały z kursu w ramach przygotowań do egzaminu maturalnego. Wiedzą bowiem, że dobrze zdany egzamin z języka obcego zwiększa ich szanse na dostanie się na wybrany przez siebie kierunek studiów. W przypadku Dawida, który miał trudności z językiem angielskim, zdecydowano, że korepetycje zostaną zamienione na kurs języka w szkole językowej Hellen Door, co ma zwiększyć efektywność przyswajania przez niego wiedzy. Grupa dzieci rozwija swoje zdolności także w ramach języka niemieckiego. Patryk i Natalia dobrze wiedzą, że nauka języka obcego jest bardzo ważna.
Kurs prawa jazdy
Jeden z wychowanków Wioski w Kraśniku rozpoczął właśnie kurs prawa jazdy, który od dawna był jego marzeniem. Piotrek jest tegorocznym maturzystą, członkiem klubu piłkarskiego „Stal Kraśnik” i trenerem młodszych wychowanków, którzy wzięli udział w meczu z pracownikami Wioski Dziecięcej. Zamierza rozpocząć studia na Akademii Wychowania Fizycznego, a swoją przyszłość zawodową związać ze sportem.
Kurs komputerowy
W maju miały miejsce kolejne zajęcia w ramach kursu komputerowego odbywającego się 5 razy w tygodniu w Lublinie. Program szkolenia jest ułożony tak, aby nie tylko zapoznawał uczniów z obsługą programów, ale również podnosił bezpieczeństwo korzystania z komputera i umożliwiał wartościowe spędzenie z nim wolnego czasu. W tym miesiącu nauczyciele przekazywali wychowankom Wiosek wiedzę z zakresu internetu, przeszukiwania zasobów sieci, zakładania
i obsługi skrzynki elektronicznej, a także tłumaczyli, na czym polegają zagrożenia dla zdrowia i rozwoju wynikające z niewłaściwego doboru gier. Najciekawszym tematem było chyba jednak uruchamianie i korzystanie z programów służących rozrywce.
Zajęcia sportowe
Wioska dziecięca SOS w Siedlcach kontynuowała rekreacyjne zajęcia ze sztuk walki i akrobatyki odbywające się 2 razy w tygodniu począwszy od września ubiegłego roku. Ćwiczenia ogólnorozwojowe i specjalistyczne były dostosowane do wieku i poziomu zaawansowania uczestników. W ich skład wchodziły elementy gimnastyczne (takie jak przewroty, stanie na rękach, przerzuty) oraz podstawowe techniki Karate i Taekwondo. Zajęcia sportowe były świetną okazją, by poprawić ogólną kondycję fizyczną i wykształcić nawyk aktywnego spędzania czasu. Dodatkowo dzieci nawiązały nowe kontakty z rówieśnikami, poszerzyły zainteresowania z zakresu sportu oraz trenowały samokontrolę i dyscyplinę. Wszystkie te elementy sprawiły, że wychowankowie czerpali z zajęć wiele satysfakcji.
Wolontariusze Dr. Oetkera w Karlinie
Wydarzeniem miesiąca była wizyta pracowników Dr. Oetkera w Wiosce w Karlinie, która miała miejsce 28 czerwca. Gośćmi byli wolontariusze z różnych działów firmy. Przedstawiciele Dr. Oetkera spotkali się z Tomaszem Rusickim, dyrektorem regionu oraz Krzysztofem Bilickim, dyrektorem WD SOS w Karlinie. Gospodarze oprowadzili przybyłych po Wiosce i przedstawili jej historię. Następnie wolontariusze zostali przydzieleni do domków, gdzie odbyły się zajęcia kreatywnego pieczenia i dekowania ciast. Pod czujnym okiem Jacka Łukaszewicza, prowadzącego Szkołę Gotowania i dzięki praktycznym wskazówkom Pani Tereski powstały tak piękne babeczki, że komisja miała problem z jednoznacznym wyłonieniem zwycięzcy. Wszyscy wychowankowie dostali wyróżnienia w postaci dyplomów, a pracownicy Dr. Oetkera – specjalne certyfikaty „Mistrz Sztuk Kulinarnych”. W podziękowaniu za ciepłe przyjecie dzieci otrzymały w prezencie sprzęt sportowy, słodycze, wagi i inne przyrządy przydatne w kuchni. Spotkanie w Wiosce w Karlinie było okazją do poznania historii Stowarzyszenia, samej Wioski, zaznajomienia się ze specyfiką pracy opiekunów oraz spędzenia miło czasu z wychowankami. Dla obu stron było to cenne i wzruszające doświadczenie.
Bieg po uśmiech
Siedemnasty coroczny „Bieg po uśmiech” odbył się 11 czerwca w Kraśniku. Impreza zaangażowała wszystkich wychowanków Wioski i przedstawicieli kilku lokalnych instytucji. Dzięki licznej grupie organizatorów Bieg stał się prawdziwym wydarzeniem. Najważniejszym momentem był pierwszy wyścig, w którym wzięło udział 35 osób, w tym 17 niepełnosprawnych. Uczestnicy otrzymali medale, nagrody niespodzianki ufundowane przez firmę Dr. Oetker oraz dyplomy. Oprócz sportowych konkurencji na uczestników czekało wiele innych atrakcji, m.in.: pokazy „Motokraśnik” i straży pożarnej, gry, zabawy, konkursy, malowanie twarzy, chodzenie na szczudłach, jeżdżenie na jednokołowym rowerku, spacerowanie po linie, skakanie na trampolinie. Następny „Bieg po uśmiech” odbędzie się w przyszłym roku.
II miejsce w turnieju piłki nożnej
Drugi Otwarty Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrektora Placówki Wsparcia „Dom Pod Świerkiem” odbył się w Dzień Dziecka w Białogardzie. Drużyna Wiosek Dziecięcych z Karlina stanęła na podium, zajmując drugie miejsce. Gratulacje!
Ognisko integracyjne
Zakończenie roku szkolnego, przypadające na czerwiec, uczczono w Lublinie głośnym ogniskiem integracyjnym. Podczas pieczenia kiełbasek dzieci i młodzież wspominała najciekawsze chwile minionego roku i śpiewała przy akompaniamencie gitary.
Piknik Wędkarski
Piątego czerwca Polski Związek Wędkarski w Białogardzie zorganizował Piknik Wędkarski, na który zaprosił wychowanków Wioski w Karlinie. Dzieci nauczyły się wędkować i dowiedziały się, na czym polegają obowiązki osób łowiących ryby. Przecież to nie tylko spokojne poranki z wędką. Społeczność wędkarzy dba o bezpieczeństwo łowienia, zarybia rzeki, jeziora i stawy, a także chroni łowiska przed kłusownikami.
Warsztaty artystyczno-plastyczne
W czerwcu odbyły się kolejne cotygodniowe warsztaty artystyczno-plastyczne. Zajęcia są organizowane dla dwóch grup – młodszej, do której uczęszczają uczniowie szkoły podstawowej i starszej, gimnazjalnej. Dzieci mogą rozwijać swoje umiejętności artystyczne raz w tygodniu przez 2 godziny. Z zajęć skorzystało w tym miesiącu dwadzieścioro dzieci z Wioski w Karlinie.
Matematyka, fizyka i informatyka
Wioska Dziecięca w Karlinie zorganizowała dla swoich podopiecznych dodatkowe zajęcia z matematyki oraz fizyki. Korepetycje są przeznaczone dla tych, którzy chcieliby podnieść poziom wiedzy, nadrobić zaległości, a także dla tych, o specjalnych potrzebach. Z programu skorzystało 9 dzieci.
Natomiast dzieci z lubelskiej wioski kontynuowały kurs komputerowy. Przez 2 godziny, 5 razy w tygodniu uczestnicy doskonalili umiejętności i wiedzę z zakresu Internetu.
Czerwiec to również kolejne zajęcia z matematyki w Siedlcach, które obejmowały tematy związane z geometrią. Dzieci poznały zagadnienia dotyczące figur podobnych i brył. Lekcje odbywają się regularnie, 2 razy w tygodniu po 2 godziny. Służą wspomaganiu rozwoju uczniów, popularyzacji matematyki, rozszerzaniu wiadomości i umiejętności zdobytych na lekcjach, rozwijaniu pamięci, wyobraźni przestrzennej, myślenia logicznego i abstrakcyjnego. Od początku uczęszcza na nie 6 osób z klas gimnazjalnych, w niezmienionym składzie.
Szkoła gotowania
Szkoła gotowania jest przeznaczona dla dzieci, które szczególnie interesują się kuchnią i chcą rozwijać swoje umiejętności w tym kierunku. Wioska w Karlinie posiada 7 „przyszłych kucharzy”, którzy zgłębiają tajniki gotowania, poznając rozmaite składniki, obsługując specjalny sprzęt i przygotowując pyszne potrawy. Kulinarne lekcje odbywają się co tydzień.
Indywidualny rozwój
Dwadzieścioro dzieci z Wioski Dziecięcej w Karlinie jest objętych indywidualnym planem pracy wychowawczej. W ramach programu przygotowane są zajęcia grupowe i indywidualne, w tym: kompensacyjno-wyrównawcze, relaksacyjne, terapeutyczne z psychologiem, plastyczne i artystyczne. Opiekunami grupy jest dwoje pedagogów i psycholog, którzy dla każdego podopiecznego przygotowują specjalny program odpowiedni do jego potrzeb i zainteresowań.
Wioska dziecięca w Karlinie zapewnia również zajęcia indywidualne i grupowe wspierające rozwój osobisty podopiecznych. Są one prowadzone przez wykwalifikowanego psychologa, który czuwa nad tym, by naturalny proces dorastania przebiegał prawidłowo. W czerwcu w zajęciach udział wzięły 32 osoby.
Dofinansowania
Byli wychowankowie z Lublina, którzy zaczynają samodzielne życie już poza Wioską, ale nadal pozostający pod opieką Stowarzyszenia, otrzymali pomoc finansową na wyżywienie oraz dopłaty do stancji. Program dofinansowania pozwala uczniom i studentom skupić się na nauce i zmniejsza troski związane z podstawowym utrzymaniem. Dla tych osób oznacza to dużą pomoc na tym trudnym etapie życia. Z dofinansowania skorzystało 37 osób.
Kurs prawa jazdy
Kolejny wychowanek Wioski w Kraśniku zaczął uczęszczać na kurs prawa jazdy. Tym razem jest to osiemnastoletni Michał, „wioskowy brat” Piotra, pierwszego kursanta. Jak każdy początkujący kierowca jest zafascynowany jazdą i cieszy się każdą godziną za kierownicą. ”Nie chce mi się wysiadać z samochodu, ciągle mi mało” – mówi Michał. Poza nową pasją, motoryzacją, wolny czas poświęca piłce nożnej. Na co dzień trenuje w drużynie Stali Kraśnik w Juniorach, a także prowadzi treningi dla młodszych wychowanków wioski. W tym roku pojedzie do wakacyjnej Wioski SOS Caldonazzo jako asystent wychowawcy, gdzie poza codziennymi obowiązkami również zamierza przygotowywać drużynę piłkarzy z Kraśnika do rozgrywek z drużynami wioskowymi z całej Europy.
Rozwijanie przedsiębiorczości
W lipcu najmłodsi mieli czas na beztroską zabawę. Starsi mieszkańcy Wioski w Biłgoraju wykorzystali wolne chwile na planowanie swojej przyszłości. Zamiast odpoczywać postanowili wziąć udział w intensywnym, 7-dniowym kursie “Small Businessu”, organizowanym przez Biłgorajską Agencję Rozwoju Regionalnego. Młodzież wkraczająca w życie dorosłe zdobyła wiedzę niezbędną przy prowadzeniu własnej działalności gospodarczej. Jakie pierwsze kroki należy podjąć, aby zarejestrować firmę? Jakie są obowiązki prawne jej właściciela? Jak rozliczać się z fiskusem? Jak pozyskać zewnętrzne źródła finansowania? Na wszystkie te pytanie uczestnicy kursu już znają odpowiedzi. Jednak głównym celem zajęć było zainspirowanie młodych ludzi do rozwijania pomysłów na założenie własnej działalności. Być może w Biłgoraju są już przyszli przedsiębiorcy?
Obóz językowy
Karolina, mieszkanka Wioski SOS w Siedlcach, pojechała na obóz językowy do miejscowości Kruklanki koło Giżycka na Mazurach. Nauka języka angielskiego, wypoczynek nad jeziorem, wycieczki po okolicznych miejscowościach, a przede wszystkim nowe koleżanki sprawiły, że były to niezapomniane wakacje. Uczestniczka chciałaby pojechać na podobny obóz w następnym roku.
Wakacje w domu
Niektórzy wychowankowie nie mogli w lipcu wyjechać na wakacje. Opiekunowie Domu Młodzieżowego w Lublinie robili wszystko, żeby uatrakcyjnić swoim podopiecznym odpoczynek w mieście. W lipcu zostało zorganizowane kolejne ognisko integracyjne. Wychowawca postarał się, aby nadać mu typowo „skautowski” charakter. Obowiązkowo pojawił się grill, śpiew i gitara. Z kolei wychowawca Przemka i Daniela zorganizował wyjście na basen. Wyjście na pływalnie było jednocześnie nagrodą dla chłopców za solidną pracę na terenie Domu Młodzieży w Lublinie.
Dofinansowania
Wychowankowie Wiosek SOS, którzy powoli usamodzielniają się, korzystają z dopłat na wyżywienie i stancję. W tym miesiącu pomoc finansową otrzymało w sumie prawie 20 osób mieszkających w Lublinie.
Przygotowania do Turnieju Piłki Nożnej
W Kraśniku pod koniec wakacji, tj. 25 sierpnia, odbędzie się Turniej Piłki Nożnej Wiosek Dziecięcych SOS o Puchar Przechodni Dyrektora Krajowego Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Już w lipcu zaczęły się przygotowania. M.in. zakupiono trofea dla uczestników – puchary, medale i statuetki. W turnieju zagrają 4 drużyny, składające się z dzieci w wieku 10 – 14 lat, w systemie każdy z każdym. Standardowo zostaną nagrodzeni zdobywcy I, II i III miejsca, ale także najbardziej uzdolnieni młodzi piłkarze otrzymają następujące wyróżnienia: król strzelców, najlepszy bramkarz oraz najwartościowszy zawodnik turnieju.
Staż w siedzibie Dr. Oetkera
W sierpniu Karolina z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju odbyła miesięczny staż w siedzibie Dr. Oetkera w Gdańsku. Praktyki były nagrodą za aktywne uczestnictwo w szkoleniu „Jak najlepiej znaleźć się na rynku pracy” przeprowadzonym przez firmę szkoleniową Bigram w czerwcu br. W ramach zdobywania doświadczenia zawodowego miała możliwość poznania pracy działów: Marketingu, Planowania Produkcji, Technicznego, Rozwoju i Jakości. Brała również udział w badaniu jakościowym grup dyskusyjnych, poznała rodzaj i zakres pracy przedstawicieli handlowych, jak również spędziła dzień na produkcji. „…Zdobyłam cenne wskazówki dotyczące pracy na różnych działach m. in. na dziale marketingu i sprzedaży. Dzięki temu jestem w stanie stwierdzić, w jakim zawodzie i specjalizacji najlepiej bym się czuła w przyszłości.” – powiedziała Karolina.
Turniej Piłki Nożnej
Dnia 25 sierpnia w Wiosce Dziecięcej w Kraśniku odbył się Turniej Piłki Nożnej Wiosek Dziecięcych SOS o puchar przechodni Dyrektora Krajowego Stowarzyszenia Wioski Dziecięce SOS w Polsce. Drużyny wioskowe zagrały systemem każdy z każdym i rozegrały po 3 mecze. Po zaciętej walce pierwsze miejsce i puchar przechodni zdobyła drużyna z Siedlec. Drugie miejsce przypadło zespołowi z Kraśnika, a trzecie reprezentantom Karlina. Piłkarzom nadano również specjalne tytuły. Najlepszym zawodnikiem meczu został Mateusz, a królem strzelców Mikołaj, obaj z Siedlec. Wyróżniony bramkarz turnieju to Adrian z Kraśnika. Nagrody obejmowały m.in. akcesoria sportowe, takie jak piłki, rękawice bramkarskie, stoper i ochraniacze. Wręczyli je Jolanta Burzyńska, dyrektor Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce oraz Wojciech Czepczyński, dyrektor SOS WD w Kraśniku. Po wszystkich meczach, rozdaniu medali, pucharów i upominków piłkarze wspólnie z kibicami wzięli udział we przyjęciu przy grillu.
Kurs kelnerski
We Wspólnocie Mieszkaniowej SOS w Siedlcach zorganizowano kurs kelnerski dla trzech wychowanków. Obejmował on część teoretyczną i praktyczną. Program zajęć był złożony. Uczestnicy poznali zasady obsługi klienta, podstawy psychologii konsumenta, techniki pracy w zakładach gastronomicznych, zagadnienia z etyki zawodowej, ekonomikę i organizację w gastronomii, sensorykę oraz ogólne wiadomości o potrawach i napojach. Kończący kurs, po zdaniu egzaminu, otrzymają specjalny certyfikat, ułatwiający zdobycie pracy w tym zawodzie.
Konkursy plastyczne
W sierpniu odbyły się dwa duże konkursy plastyczne pt. „Mój ukochany bohater” i „Co chciałbym zobaczyć podczas wakacji”. Dzieci wykazały się bardzo dużą inwencją artystyczną. Podczas wykonywania prac plastycznych stosowały różne techniki plastyczne, nie tylko kredki i farby, ale także wyklejanie kawałkami innego papieru czy skrawkami materiałów. Wszyscy uczestnicy konkursu zostali nagrodzenia słodyczami, a twórcy najlepszych prac otrzymali dyplomy i upominki.
Wczasy nad morzem
Sierpniowy, dwutygodniowy wyjazd dzieci z opiekunami nad morze był okazją do wzmocnienia relacji członków rodziny zastępczej z wioski Biłgoraju. Pobyt poza domem miał na celu nauczenie odpowiedzialności za grupę oraz kultury osobistej. Pozwolił odpocząć od codziennych spraw, a także poznać tradycje regionu, inaczej niż z książek czy telewizji.
Kolonie na Mazurach
W dniach od 1 do 15 sierpnia wszystkie dzieci przebywały w ośrodku wypoczynkowym Star Dadaj na Mazurach. Przez całe kolonie podopieczni mogli zażywali kąpieli w jeziorze, pływali kajakami, brali udział w zajęciach z ratownikiem oraz korzystali ze wielu atrakcji na terenie ośrodka (boiska, korty, miejsca na ognisko i grill). Obowiązkowym elementem wyjazdu był chrzest kolonisty. Dzieci musiały przejść różne próby, a na końcu otrzymały nowe imiona i certyfikaty. Dużym powodzeniem cieszyły się wieczorne imprezy, tj. ogniska i dyskoteki, a zwłaszcza konkurs na miss i mistera kolonii. Ponadto podopieczni zwiedzili miejsca turystyczne leżące w okolicy, m.in. Wilczy Szaniec, kanał Ostródzko – Elbląski, Aqua Park, obserwatorium i planetarium w Olsztynie oraz marinę w Mikołajkach.
Wioski podczas wakacji
Rodzice SOS i pracownicy wspomagający (pedagog, terapeuta, psycholog, pracownik socjalny) prowadzili pracę wychowawczą z dziećmi także w wakacje. Kiedy podopieczni odpoczywali od nauki, chętnie angażowali się w różne działania na terenie domu i Wioski, tj: pieczenie ciast, przygotowanie obiadów, robienie zakupów, zajęcia sportowe czy projekcje filmowe. Podczas wspólnych wieczorów był czas na rozmowy, zwierzenia, pogaduchy i wspólną zabawę. Taka integracja rodziny wioskowej umocniła relacje między opiekunem a podopiecznymi. „Pracuję w Wiosce już od 20 lat i nigdy nie mogłem narzekać w pracy z dziećmi na nudę. Energia i optymizm dzieci przekłada się na moją pracę, która z roku na rok jest bardziej twórcza.” – mówi Marian Łosiewicz, rodzic w Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju.
Dofinansowanie
W sierpniu z dofinansowania w ramach programu usamodzielniania się młodzieży skorzystało 5 osób z Wioski Dziecięcej w Kraśniku oraz 28 z Domu Młodzieżowego w Lublinie. Pomoc pozwoliła opłacić czynsz i wyżywienie podopiecznych. Co miesiąc z takiej formy wsparcia korzysta młodzież, która nie mieszka już z rodziną zastępczą (np. studenci), ale jeszcze nie jest zupełnie samodzielna.
ECCO WALKATHON 2011
W dniu 10 września 2011 r. po raz kolejny odbył się w Warszawie spacer charytatywny ECCO WALKATON. Co roku organizator wydarzenia wypłaca wybranej organizacji pożytku publicznego 4zł za każdy kilometr trasy przebytej przez każdego uczestnika. Reprezentacja Wioski Dziecięcej w Karlinie, czyli 6 osób, przeszła 10 km. To już drugi raz, kiedy wychowankowie i opiekunowie zaangażowali się w dobroczynną akcję firmy Ecco. W przyszłym roku na pewno znów wystartują.
Zajęcia językowe
Pięcioro dzieci z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju podjęło naukę angielskiego w szkole językowej AiT – Olszowego. Zajęcia zostały zorganizowane, by umożliwić uzdolnionym lingwistycznie uczniom rozszerzanie wiadomości oraz by pomóc w nadrobieniu zaległości tym, którym nieco trudniej przychodzi przyswajanie obcego języka. Uczestnicy chwalą sobie formę zajęć, dlatego dla niektórych tegoroczne lekcje to kontynuacja nauki.
Natomiast Edyta, wychowanka Domu Młodzieżowego w Lublinie, w zeszłym roku rozpoczęła lekcje języka hiszpańskiego. Od września znów wzięła się za naukę.
Przygotowania do matury
Zosia, uczennica klasy maturalnej Technikum Odzieżowego w Biłgoraju, przygotowuje się na rok pełen nauki. Już od września, w ramach powtórzeń do egzaminu dojrzałości, rozpoczęła korepetycje z języka polskiego i matematyki. Zosia odbyła również pierwsze w tym semestrze lekcje angielskiego w szkołe LIDER, ponieważ jest to jeden z wybranych przez nią maturalnych przedmiotów. „Mam świadomość, że jak sobie pościelę tak się wyśpię – dlatego podwijam rękawy i biorę się od początku roku za naukę.”
Korepetycje z matematyki
Siedmioro dzieci z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju rozpoczęło dodatkowe lekcje z matematyki. Uczestnicy mają trudności z opanowaniem bieżącego materiału szkolnego lub nadrabiają zaległości szkolne z poprzednich lat. Objęcie wychowanków wsparciem w postaci korepetycji nie tylko przekłada się na wzrost średniej w nauce, ale przede wszystkim na poprawę samooceny i wiarę we własne możliwości.
Kurs komputerowy
We wrześniu ruszyły przygotowania do ponownego rozpoczęcia zajęć z obsługi komputera. Pan Sławek, prowadzący kurs, sprawdził działanie całego sprzętu i uzupełnił oprogramowanie niezbędne do dalszej nauki. W zeszłym roku szkolnym zajęcia komputerowe cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Program kursu był dostosowany do zainteresowań uczestników i obejmował m.in. zagadnienia związane z Internetem, budową stron www, bezpieczeństwem użytkowania komputera i cyfrową obróbką zdjęć.
Usamodzielnianie
We wrześniu 26 podopiecznych Domu Młodzieżowego w Lublinie i Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej w Kraśniku otrzymało dopłaty do wyżywienia lub stancji. Była wychowanka, samotnie wychowująca synka, również mogła skorzystać z pomocy finansowej.
W Kraśniku dwójka usamodzielniających się podopiecznych otrzymała wsparcie umożliwiające przeprowadzenie się do innego miasta i kontynuację nauki. Jedna osoba zamieszkała w Puławach. Obecnie pracuje dorywczo i szukając stałego zatrudnienia, korzysta z mieszkania nadzorowanego. Drugi podopieczny rozpoczął wybrane przez siebie technikum uzupełniające w Świdniku na kierunku kucharz.
Praca pedagogiczna
Co roku we wrześniu zbierają się zespoły specjalistów, którzy poddają okresowej ocenie sytuację każdego dziecka. Celem spotkań jest zaplanowanie lub zmodyfikowanie indywidualnych programów edukacyjno-rozwojowych tak, aby były jak najlepiej dostosowane do potrzeb danego wychowanka. Również w tym roku pierwszy miesiąc semestru pedagodzy, psycholodzy, pracownicy socjalni i logopedzi poświęcili na przygotowanie wytycznych pracy z podopiecznymi. W rodzinach zastępczych ma to wyjątkowe znaczenie, ponieważ często wychowankowie przed zamieszkaniem w Wiosce muszą zmierzyć się z trudnymi przeżyciami, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ich rozwój.
Egzaminy na prawo jazdy
Starsi wychowankowie z Kraśnika, od dawna marzący o własnym dokumencie prawa jazdy, mieli okazję zapisać się na egzaminy. Za ich przykładem kolejny wychowanek rozpoczął się na kurs. Trzymamy kciuki za młodych kierowców.
Kurs na operatora koparko-ładowarki
Jeden wychowanek Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej w Siedlcach rozpoczął w październiku kurs operatora koparko-ładowarki. Podczas 116 godzin zajęć teoretycznych i 60 praktycznych omawiane są takie zagadnienia, jak użytkowanie eksploatacyjne, dokumentacja techniczna, zasady BHP, podstawy elektrotechniki, silniki spalinowe, elementy hydrauliki, budowa maszyny oraz technologia robót. Pomyślnie zdany egzamin kończący szkolenie i tym samym zdobycie bezterminowej licencji pozwoli wychowankowi podjąć pracę zawodową i usamodzielnić się.
Koło techniczne
Koło techniczne prowadzone jest w Wiosce Dziecięcej SOS w Siedlcach raz w tygodniu, a każde zajęcia trwają 4 godziny. Około 20 uczestników, chłopców i dziewczynek, rozwija tam swoje zainteresowania techniczne, elektroniczne, a także związane z chemią i fizyką oraz uczy się zasad bezpiecznego posługiwania się narzędziami i sprzętem elektronicznym.
Dzieci poznają nazwy i przeznaczenie wykorzystywanych przy konstrukcjach technicznych przyrządów (np. lutownicy, miernika uniwersalnego, obcęgów, szczypiec płaskich i okrągłych, pilników, cążków, wiertarki akumulatorowej, wkrętarki). Wykorzystując zakupione gotowe zestawy elektroniczne – montują inne urządzenia np. dzwonek czy lampkę. Podczas pracy podopieczni dowiadują się, jakie zastosowanie mają poszczególne elementy elektroniczne (opornik, kondensator, tranzystor, układ scalony, dioda LED, bateria 4,5V i 9V, akumulator). Ponadto wychowankowie poszerzają swoją wiedzę na temat zjawisk fizycznych. Wykonują różne doświadczenia, np. obrazujące budowę i działanie maszyn prostych (np. kołowrotka, dźwigni dwustronnej lub jednostronnej), zasadę działania wagi szalkowej i dziesiętnej, mechanizm powstawania kryształów soli. Dodatkowo rozwiązują i analizują zadania z treścią z zakresu fizyki i chemii.
Dzieci uczestnicząc w zajęciach czerpią z nich wiele satysfakcji i radości, zwłaszcza że własnoręcznie montowanymi przedmiotami mogą cieszyć się w domu. Koło techniczne jest okazją do kształcenia kreatywności oraz przyczynia się do wiary we własne siły.
Korepetycje z języka angielskiego
W Biłgoraju wielu wychowanków Wioski uczęszcza na zajęcia z języka angielskiego. Kursy prowadzą 3 szkoły: LIDER, AiT – Olszowy oraz Biłgorajska Agencji Rozwoju Regionalnego. Każdy podopieczny zdecydował się na korepetycje z innych powodów.
Zosia, uczennica ostatniej klasy Technikum Odzieżowego będzie zdawać na maturze właśnie ten przedmiot, natomiast Dagmara przygotowuje się do egzaminów gimnazjalnych.
Jakub, Klaudia, Daniel, Dawid i Paulina na zajęciach z języka angielskiego nadrabiają zaległości. Każdy z nich uczęszcza na lekcje w wymiarze 12 godzin miesięcznie. Podczas korepetycji skupiają się na konwersacjach, ćwicząc w ten sposób płynność mówienia oraz prawidłową wymowę.
Magda i Kasia z drugiej klasy gimnazjum uczą się na dodatkowych zajęciach z angielskiego, ponieważ mają problemy z opanowaniem bieżącego materiału. Od czasu rozpoczęcia korepetycji obu dziewczynkom już udało się polepszyć oceny. Coraz częściej nauczyciele wpisują do ich dziennika piątki.
Andrzej uczęszcza do szkoły językowej już kolejny rok. Zna angielski na poziomie zaawansowanym i chętnie dzieli się swoją wiedzą z rodzeństwem wioskowym. Nigdy nie odmówi, jeśli ktoś potrzebuje pomocy w lekcjach.
Korepetycje z matematyki
Matematyka sprawia trudność wielu uczniom. Siedmioro podopiecznych z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju uczęszcza na korepetycje z tego przedmiotu. W tym miesiącu do grupy dołączyły jeszcze 3 osoby, Ola, Paulina i Patryk. „Teraz na lekcji matematyki coraz częściej zgłaszam się do odpowiedzi, nawet zaczynam lubić matematykę” – powiedziała jedna z uczestniczek, Ewelina.
Inna uczennica, Zosia, przygotowuje się do egzaminu maturalnego, dlatego na początku semestru rozpoczęła korepetycje. Raz w tygodniu uczęszcza na dodatkowe zajęcia.
Korepetycje z języka niemieckiego
Patryk, wychowanek Wioski w Biłgoraju, kolejny rok uczęszcza na korepetycje z języka niemieckiego. W tym roku rozpoczął naukę w I klasie gimnazjum. Dobry start w nowej szkole jest bardzo ważny. Pedagodzy starają się motywować chłopca do systematycznej nauki i aktywności na lekcjach, szczególnie na niemieckim.
Kurs komputerowy
W Domu Młodzieży w Lublinie rozpoczęto kurs komputerowy, który stanowi kontynuację popularnych wśród dzieci zajęć prowadzonych w zeszłym roku. W październiku lekcje miały charakter korepetycji indywidualnych. Młodzież korzystała z ze sprzętu w wyznaczonych godzinach pod opieką nauczyciela, który służył pomocą w razie problemów związanych z obsługą programów. Na zajęcia w tym miesiącu uczęszczało 10 osób.
Wsparcie finansowe
Dwadzieścia osób, wychowanków Domu Młodzieży w Lublinie, skorzystało w październiku z dopłat do stancji. Dofinansowanie tego typu to duża pomoc dla uczącej się młodzieży. Dorośli i samodzielni podopieczni również mogą liczyć na pomoc w starcie życiowym. W październiku jedna osoba zakupiła w Kraśniku własne cztery kąty, dzięki udzielonej jej mu pożyczce mieszkaniowej.
Kurs prawa jazdy
Jeden wychowanek Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowa w Kraśniku rozpoczął w październiku kurs prawa jazdy. Jest to już kolejna osoba, która przystąpiła do nauki. Zdobyte uprawnienie do kierowania pojazdami z pewnością będzie w przyszłości argumentem dla potencjalnego pracodawcy.
Korepetycje z angielskiego
Na dodatkowe zajęcia z języka angielskiego uczęszczają od początku semestru Jakub, Klaudia, Daniel, Dawid i Paulina, mieszkańcy Wioski w Biłgoraju. W tym miesiącu dołączyła do nich jeszcze jedna dziewczynka, także Paulina. Intensywne korepetycje mają pomóc dzieciom w opanowaniu materiału szkolnego. Sami wychowankowie złożyli deklaracje, że poprawią oceny z przedmiotu o jeden stopień w stosunku do poprzedniego semestru.
W Biłgoraju prowadzone są również korepetycje indywidualne, z których w listopadzie skorzystały Magda, Kasia i Dagmara. Dziewczynki chciałyby poprawić swoje wyniki w nauce. Nauczyciele już dostrzegli rezultaty dodatkowej pracy. Dagmarę do nauki motywuje zbliżający się egzamin kompetencji.
„Czuje się o wiele lepiej i pewniej na lekcjach angielskiego, nie muszę się wstydzić ocen, a one z miesiąca na miesiąc są coraz lepsze. Zajęcia w szkole językowej „AiT” Olszowy dużo mi dały i rozumiem teraz, co znaczą słowa dorosłych, że znajomość języka to dodatkowa ręka” – zauważyła Magda.
„Te dwie dodatkowe godziny w tygodniu obcowania z językiem angielskim pomogły mi uwierzyć, że jestem w stanie nadrobić zaległości z minionych lat, jak również wyprzedzić klasę w materiale szkolnym oraz otrzymywać coraz lepsze oceny. Ostatnio otrzymałam +4” – powiedziała Kasia.
Kursy komputerowe
Kursy komputerowe były prowadzone dla podopiecznych z Biłgoraja i Lublina. W Biłgoraju zajęcia z Panem Arturem cieszą się coraz większą popularnością. W listopadzie uczęszczało na nie ponad 18 osób, ucząc się obsługi programów lub języka angielskiego z wykorzystaniem komputera. W Lublinie w tym miesiącu zajęcia informatyczne były prowadzone w formie konsultacji, z których skorzystało 10 osób.
„Lubię przychodzić na zajęcia do Pana Artura, bo on jest fajny. Uczy nas angielskiego, ale nie tak normalnie z książek, tylko przy użyciu komputera – dla mnie to jest lepsze” – powiedział Daniel.
Dofinansowanie
Była podopieczna kraśnickiej Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej otrzymała wyprawkę, która ma pomóc dziewczynie usamodzielnić się. Ponadto sześciu podopiecznym Domu Młodzieży w Lublinie wypłacono dodatek do stancji, który stanowi dużą pomoc dla osób kontynuujących naukę na uczelni wyższej.
Kursy maturalne
Zosia, tegoroczna maturzystka mieszkająca w Wiosce w Biłgoraju, skorzystała w listopadzie z dodatkowych zajęć, by jak najlepiej zdać egzamin dojrzałości, a następnie dostać się na upragnione studia. Wybrała Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunku projektowanie odzieży. Aby mieć szansę zdobyć indeks tej prestiżowej uczelni, powinna otrzymać na maturze same piątki.
„Korepetycje z języka polskiego, matematyki i z angielskiego dają mi bardzo dużo, urealniają moje szanse na dostanie się na wybrany kierunek” – powiedziała Zosia.
Przygotowanie do egzaminów kompetencyjnych
Andrzej, gimnazjalista z Biłgoraja, chciałby kontynuować naukę w jednym z najlepszych liceów ogólnokształcących w Lublinie. Jego celem jest zdobycie maksymalnej ilości punktów na egzaminie kompetencji klas trzecich w kwietniu 2012 roku. Chłopiec uczęszczał w listopadzie na zajęcia angielskiego w szkole „AiT” Olszowy w wymiarze 12 godzin w miesiącu. Ma nadzieję, że intensywna nauka języka podniesie jego szanse na dostanie się do wybranej szkoły. Jako zdolny uczeń czerpie przyjemność z zajęć, a także pomaga swoim kolegom.
„Posługiwanie się językiem angielskim sprawia mi przyjemność i czuję, że egzamin kompetencyjny powinienem zdać na piątkę” – powiedział Andrzej.
Korepetycje z matematyki
W listopadzie 9 podopiecznych z Wioski w Biłgoraju w dalszym ciągu korzystało z korepetycji z matematyki, które pozwolą im poprawić wyniki w nauce. Oni również złożyli deklaracje, iż uzyskają wyższe o co najmniej jeden stopień oceny, w stosunku do poprzedniego semestru. Nauczyciele spodziewają się, że zajęcia będą źródłem satysfakcji z uzyskanych ocen oraz pozwolą uwierzyć dzieciom we własne możliwości.
Kurs niemieckiego
Patryk z Biłgoraja uczęszczał w listopadzie na kolejne zajęcia w ramach korepetycji z języka niemieckiego. Jego celem jest poprawienie końcowych ocen semestralnych.
„Myślę, że dzięki korepetycjom i wewnętrznej motywacji uda mi się uzyskać ocenę dobrą za pierwszy semestr nauki” – powiedział Patryk.
Kurs na operatora koparko-ładowarki
Jeden wychowanek Wspólnoty Mieszkaniowej w Siedlcach kontynuował rozpoczęty w poprzednim miesiącu specjalistyczny kurs na operatora koparko-ładowarki. Zakończy się on 20 grudnia egzaminem i uzyskaniem prawa do wykonywania zawodu.
Wynagrodzenia
Z funduszy przekazanych przez firmę Dr. Oetker opłacono część wynagrodzeń specjalistów, którzy dbają o rozwój podopiecznych z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju. Byli to pedagog, psycholog, nauczyciel reedukator, logopeda oraz instruktor zajęć komputerowych.
Warsztaty dekorowania pierników
Rodzina z Wioski dziecięcej w Kraśniku, mama wraz z 5 dzieci, przyjechała do Warszawy na Warsztaty Dekorowania Pierników z mistrzem świata w cukiernictwie, Tomaszem Dekerem. Na wydarzenie odbywające się 2 grudnia 2011 roku przyjechały m.in. Monika Mrozowska z dziećmi, Weronika Marczuk, Beata Sadowska i Karina Kunkiewicz. Gwiazdy, dziennikarze, przedstawiciele firmy Dr. Oetker, Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce oraz dzieci, wspólnie pod okiem mistrza, dekorowali pierniki, które później zostały wystawione na sprzedaż, by wesprzeć działalność Stowarzyszenia.
Kurs komputerowy
Na zajęcia w Biłgoraju uczęszczała w grudniu stała grupa 18 osób, a także prowadzono otwarte konsultacje indywidualne. Lekcje przeznaczone były zarówno dla podopiecznych z Wioski, jak i dzieci z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej nr 4. Program obejmował doskonalenie umiejętności w obsłudze komputera oraz zdobywanie nowej wiedzy (tworzenie stron internetowych, korzystanie z poczty elektronicznej, pakiet OpenOffice i MS Office, komunikatory internetowe, oprzyrządowanie komputerowe, system operacyjny Windows, administrowanie danymi). W ramach zajęć uczniowie mogli zgłaszać się do instruktora po pomoc w bieżącym materiale szkolnym z informatyki. Prowadzono także naukę angielskiego z wykorzystaniem programu „Profesor Henry”.
Kurs komputerowy odbywał się również dla 10 dzieci z Lublina. Program narzucony na początku cyklu zaowocował rozwinięciem zainteresowań uczestników. Wychowankowie zaczęli sami wybierać, na czym danego dnia chcieliby się skoncentrować i jakich nowych umiejętności mogliby się nauczyć.
Kurs języka angielskiego
Jedenaścioro podopiecznych mieszkających w Wiosce w Biłgoraju uczęszczało na zajęcia z angielskiego. Zosia, systematyczna i cierpliwa uczennica, korzystała z indywidualnych korepetycji, przygotowując się do egzaminu dojrzałości. Andrzej, Jakub, Klaudia, Magda, Daniel, Dawid oraz dwie Pauliny kontynuowali naukę w szkole językowej „AiT – Olszowego”, w łącznym wymiarze 12 godzin w miesiącu. Kasia w dalszym ciągu uczęszczała na kurs odbywający się w Biłgorajskiej Agencji Rozwoju Regionalnego. Dagmara, uczennica III klasy gimnazjum, chciałaby opanować język, ponieważ myśli o pracy w hotelarstwie, gdzie jego znajomość jest niezbędna, dlatego również skorzystała z dodatkowych lekcji.
W Kraśniku na kurs języka angielskiego uczęszczało trzech maturzystów. Pomyślnie zdany egzamin dojrzałości pozwoli im wybrać wymarzony kierunek zawodowy. Michał zdecydował już, że pójdzie na studia na Akademię Wychowania Fizycznego, aby móc nadal rozwijać swoje zainteresowania sportowe. Adam chciałby kontynuować naukę w dziedzinie ochrony środowiska. Daniel najbardziej obawia się matury z angielskiego, dlatego dołożył dodatkowych starań, by opanować jak najlepiej ten przedmiot. Chłopcy uczestniczyli w zajęciach dwa razy w tygodniu.
Wioskowi rodzice chwalą dzieci za postępy w nauce. „Duża większość podopiecznych Wiosek Dziecięcych SOS wymaga indywidualnego podejścia, częstego motywowania do podejmowania wyzwań, pochłania to dużo energii opiekunów, ale efekt, który widzimy nawet po latach, jest tego wart” – powiedziała Pani Ania, wychowawczyni w Wiosce w Biłgoraju.
Korepetycje z matematyki
Zosia, tegoroczna maturzystka z Biłgoraja, ciągle ma wiele do powtórzenia przed majowym egzaminem, dlatego w grudniu pilnie uczyła się matematyki na zajęciach dodatkowych. Klaudia, Daniel, Dagmara, Karolina, Ewelina, Kasia, Patryk, Ola i Paulina równie pracowicie realizowali program korepetycji, tym bardziej, że w nowym roku odbywa się ewaluacja, po której pedagodzy ocenią, kto powinien kontynuować zajęcia, a komu już nie będą potrzebne.
Wynagrodzenia
Fundusze przekazane przez firmę Dr. Oetker pozwoliły pokryć część wynagrodzeń pracowników wspomagających. Z dziećmi stale pracują pedagodzy, terapeuci, psycholodzy, pracownicy socjalni, nauczyciele reedukatorzy, logopedzi, a także inni specjaliści.
Dofinansowania
Sześcioro podopiecznych z Lublina skorzystało w grudniu z dopłaty do stancji dla studentów. Ponadto 2, już samodzielne wychowanki, Dominika i Monika, otrzymały pomoc finansową na doposażenie swoich mieszkań.
Pliki niezbędne - te pliki cookie są niezbędne do działania podstawowych funkcji niniejszej strony internetowej, takich jak funkcje związane z bezpieczeństwem. Za pomocą tych plików cookie możemy także wykrywać, czy chcesz pozostać zalogowany do swojego profilu. W ten sposób możemy zapewnić Ci szybki dostęp do naszych usług po ponownej wizycie na naszej stronie internetowej.
Pliki statystyczne - w celu ciągłego doskonalenia naszej strony internetowej anonimowo śledzimy dane do celów statystycznych i analitycznych. Za pomocą tych plików cookie możemy na przykład monitorować liczbę wizyt lub skuteczność konkretnych stron w ramach naszej obecności w internecie, aby na tej podstawie optymalizować naszą treść.