Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Listopad
Grudzień
Wydarzenia
W styczniu w Wiosce Dziecięcej w Karlinie miała miejsce wizyta szczególnego gościa – Szymona Brodziaka – znanego fotografa, który jest właścicielem galerii w Poznaniu. Szymon opowiedział dzieciom jak wygląda praca fotografa i przeprowadził warsztaty, których tematem był portret. Dzieci otrzymały wiedzę teoretyczną i praktyczną. Zdobyte umiejętności będą mogły z powodzeniem wykorzystywać, dzięki otrzymanym w prezencie od Szymona aparatom fotograficznym.
Zajęcia muzyczne
Styczeń w SOS Wiosce Dziecięcej w Kraśniku jest miesiącem kiedy wszyscy mieszkańcy zbierają się, aby uczestniczyć w Wieczorze Kolęd i Pastorałek. Młodsza grupa dzieci pod okiem instruktora śpiewu przygotowywała się do tego wydarzenia cały grudzień. Pozostałe styczniowe zajęcia poświęcone zostały na śpiewanie kolęd wybranych przez instruktora śpiewu. Były one wykonywane w chórkach z podziałem na głos żeński i męski. Dwie najstarsze dziewczynki, które ćwiczą utwór do konkursu talentów miały możliwość nagrania swoich wersji przy użyciu specjalistycznego sprzętu studyjnego.
Zajęcia logopedyczne
W styczniu w SOS Wiosce Dziecięcej w Kraśniku kontynuowane były zajęcia terapii logopedycznej. Na początku miesiąca wszystkie dzieci przychodziły pełne wrażeń po świętach i opowiadały o atmosferze panującej w ich wioskowych rodzinach, wigilijnej kolacji, śpiewaniu kolęd i oczywiście o prezentach. Była to dobra okazja do kształcenia dialogu i ćwiczeń narracji. Dzieci rozwijały w ten sposób swoje kompetencje komunikacyjne, sytuacyjne i społeczne.
Kolejne dni zajęć to systematyczna praca z dziećmi nad prawidłową artykulacją: utrwaleniem realizacji głosek w wyrazach, zdaniach, dialogu, narracji.
Ostatni tydzień stycznia to czas podsumowania szkolnych osiągnięć (koniec semestru) i oczekiwania na ferie zimowe.
Zajęcia wyrównawcze
W styczniu, dzięki firmie Dr. Oetker, 44 podopiecznych SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie miało możliwość uczęszczać na korepetycje z matematyki, fizyki i języka niemieckiego. Dzieci bardzo poważnie podchodzą do nauki, wiedząc, że przykładanie się do niej, będzie miało decydujący wpływ na ich przyszłość.
Zajęcia dodatkowe
Podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Karlinie mieli w styczniu duży wybór dodatkowych zajęć. W zależności od zainteresowań każdy mógł znaleźć coś dla siebie. 12 podopiecznych uczęszczało do „Szkoły gotowania”, 10 na warsztaty plastyczne, 10 uczyło się grać na pianinie i 4 chodziło do szkoły muzycznej. 16 podopiecznych uczęszczało na zajęcia teatralne.
Nauka
W lutym 44 podopiecznych z SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie uczęszczało na zajęcia wyrównawcze z matematyki, fizyki i języka niemieckiego. Nadrabianie zaległości w nauce umożliwiło wsparcie firmy Dr. Oetker, za co dzieci są jej bardzo wdzięczne, ponieważ zdają sobie sprawę z dużego wpływu, jaki edukacja ma na ich przyszłość.
Zajęcia dodatkowe
Luty w SOS Wiosce Dziecięcej w Karlinie obfitował w dużo dodatkowych warsztatów i atrakcji. Podopieczni uczyli się gotować, grać na instrumentach i chodzili na zajęcia teatralne. Osoby, które preferują bardziej aktywne spędzanie czasu również miały szeroki wachlarz zajęć do wyboru. Mogły trenować piłkę nożną w Młodzieżowym Klubie Sportowym, uczyć się tańca albo sztuk walki. Najambitniejsi podopieczni wzięli udział w V Festiwalu Sportu i Rekreacji Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych woj. Zachodniopomorskiego. Dla najmłodszych wychowanków, dla których bardzo istotna jest zdrowa i dieta, zostały przeprowadzone warsztaty kulinarne z dietetykiem pt. „Zdrowy przedszkolak”.
Opieka pedagoga i psychologa
W SOS Wiosce Dziecięcej w Karlinie prowadzona jest socjoterapia, zajęcia wychowawcze-indywidualne oraz zajęcia dla dzieci wymagających usprawnienia grafo-motoryki. Jeśli z jakichkolwiek powodów dziecko napotyka trudności w swoim życiu może liczyć na pomoc i dobrą opiekę.
Wizyta pracowników Dr. Oetker
W marcu podopiecznych SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie odwiedzili pracownicy firmy Dr. Oetker. Na tę wizytę każdy mieszkaniec wioski czekał od dawna, ponieważ są to zawsze niezapomniane chwile. I tym razem wszyscy doskonale się bawili podczas razem spędzonego czasu. W planie zajęć było m.in. dekorowanie wypieków i pieczenie kiełbasek. Na pamiątkę wspólnych chwil dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Sport
Małymi krokami zaczęła zbliżać się wiosna. Pierwsze cieplejsze dni zachęcały do bardziej aktywnego spędzania wolnego czasu. Podopieczni SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie z jeszcze większym niż zwykle zapałem trenowali piłkę nożną w Młodzieżowym Klubie Sportowym, a także brali udział w zajęciach tanecznych, taekwondo i karate. 12 wychowanków rywalizowało z innymi drużynami w XXV Halowym Turnieju Piłki Nożnej im. Wujka Leszka w Świdninie. Zawodnicy udowodnili, że godziny spędzone na treningach i pełne zaangażowanie przynosi efekty – zajęli II miejsce.
Nauka
W marcu 44 wychowanków SOS Wioski Dziecięcej w Karlinie nadrabiało zaległości z matematyki, fizyki i języka niemieckiego. Panie korepetytorki bardzo chwalą uczniów za zapał i postępy, które cały czas czynią. Dzieci są bardzo wdzięczne firmie Dr. Oetker za możliwość uczęszczania na dodatkowe lekcje z przedmiotów, które sprawiają im trudność. Oprócz zajęć wyrównawczych podopieczni wioski w Karlinie wzięli udział w warsztatach ekologicznych zorganizowanych przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Szczecinie. Dzieci poznały na nich sposoby dbania o środowisko i dowiedziały się jak ważne są codzienne czynności dla naszego otoczenia.
Zajęcia z logopedą
W kwietniu w SOS Wiosce Dziecięcej w Kraśniku kontynuowane były zajęcia logopedyczne. Dla wszystkich dzieci kwiecień to miesiąc szczególny – piękna wiosna i, na początku miesiąca, przygotowania do świąt wielkanocnych. Ten klimat dało się wyczuć również w toku zajęć logopedycznych. Przez cały miesiąc towarzyszyła podopiecznym tematyka wiosenno-świąteczna. Dzieci rozwijały kompetencje językowe, społeczne i sytuacyjne, poznając zwyczaje ludowe związane z wiosną i symbolikę świąt Wielkiej Nocy. Projektowały i wykonywały karty z życzeniami dla bliskich i wklejały lub wpisywały życzenia (w zależności od wieku). Wykonały wiele rysunków, kolorowanek, układanek i historyjek obrazkowych związanych z tematyką wiosny i świąt Wielkiej Nocy. Na ścianach w pokoju do terapii logopedycznej pojawiła się piękna, kolorowa wiosna.
Zajęcia muzyczne
Dla wszystkich uczestników zajęć muzycznych w wiosce w Kraśniku kwiecień był miesiącem piosenki patriotycznej. Podczas spotkań z instruktorem śpiewu dzieci ćwiczyły śpiew pieśni, które miały wykonać w swoich szkołach podczas apeli z okazji święta Konstytucji 3 maja. Najwięcej trudności sprawił im utwór pt. „Rota”. Dodatkowo uczestnicy zajęć muzycznych wykonywali piosenki pt. „Legiony”, „Pierwsza Brygada” oraz „ O mój rozmarynie”.
Karolina – najstarsza uczestniczka zajęć muzycznych wspólnie z instruktorem śpiewu nagrywała w formacie audio piosenkę pt. „Dziewczyna z granatem” pochodzącą z filmu „Czas Honoru”. Ma ona zamiar zaśpiewać ten utwór podczas konkursu młodych talentów dla dzieci i młodzieży pochodzących z rodzin zastępczych. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w wakacje. Z kolei dziewczynki uczące się grać na gitarze ćwiczyły akordy do utworu „Białe róże”.
Edukacja
Ania, Beata, Ewa, Damian, Nikola, Mateusz, Paulina i dwie Wiktorie z SOS Wioski Dziecięcej w Biłgoraju wzięli udział w przedostatnich korepetycjach, dzięki którym mogli poszerzyć swoje umiejętności językowe lub nadrobić zaległości.
Ania, Damian i Mateusz z tej samej Wioski zakończyli gimnazjalne testy kompetencji, gdzie mieli możliwość sprawdzenia dotychczas nabytej przez siebie wiedzy. Mateusz, który ma w planach kontynuowanie nauki w Liceum Ogólnokształcącym w klasie o profilu wojskowym, jest pełen optymizmu, że uda mu się uzyskać wysoki wynik. Zapewniał o tym Panią Danusię – mamę SOS.
Zajęcia plastyczne
Pedagog w SOS Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju w maju prowadził zajęcia plastyczne w trzech grupach wiekowych oraz grupie dzieci, które na zajęciach usprawniają motorykę małej ręki. Psycholog wspólnie z pedagogiem prowadzili trening zastępowania agresji. W ostatnim okresie dla uzdolnionych uczestników zajęć plastycznych został zorganizowany plener malarski w malowniczym Sandomierzu nad Wisłą. Wykonane szkice są teraz dopracowywane przez młodych adeptów na zajęciach plastycznych, a efekt końcowy wszyscy będą mogli podziwiać na wystawie.
Reedukacja
Nauczyciel reedukator z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju, aby zachęcić dzieci do aktywnej pracy, wprowadził innowacyjne i ciekawe metody zajęć takie jak multimedialne programy i interaktywne lekcje. Jest to szczególnie istotne w pracy z podopiecznymi wymagającymi indywidualnego podejścia. Reedukator: Ignacio Estrada powiedział „Jeśli dziecko nie potrafi uczyć się w sposób, w jaki nauczamy, może powinniśmy nauczać w sposób, w jaki potrafi się uczyć”.
Zajęcia informatyczne
W maju instruktor zajęć komputerowych prowadził zajęcia dla 4 grup w Wiosce Dziecięcej w Biłgoraju. W 2 zespołach odbywały się zajęcia językowe na programie EuroPlus+ Angielski dla nastolatków. W kolejnych 2 zespołach prowadzone były lekcje doskonalenia umiejętności w obsłudze komputera oraz zdobywania nowej wiedzy z dziedziny informatyki. Prowadzący zajęcia powiedział: „Dzieci są bardzo zafascynowane tworzeniem własnych kompozycji graficznych (w programie GIMP) oraz kompozycji filmowych w programach do obróbki multimedialnej. Pobudza je to do kreatywności i oczywiście do zdrowej rywalizacji”
Koniec roku szkolnego
To już jest koniec? Nie wszyscy z radością przyjęli wiadomość o zakończeniu roku szkolnego. Dla Ewy, Beaty, Nikoli, Ani, Damiana, Pauliny, Wiktorii, Mateusza oraz Wiktorii wiąże się to z zakończeniem udziału w korepetycjach prowadzonych przez ulubioną Panią Aleksandrę. Jak przyznaje Beata Dużo osiągnęłam przez ten rok dzięki dodatkowym lekcjom. Korepetycje z Panią Olą to sama przyjemność. Potrafiła tak mnie zmotywować do powtórzeń, że udało mi się utrzymać po raz kolejny ocenę bardzo dobrą z j. angielskiego!
Z kolei Ania poprawiła ocenę o jeden stopień i jest dumną posiadaczką oceny dobrej. Natomiast Mateusz zaskoczył wszystkich. Na poziomie podstawowym z j. angielskiego podczas egzaminu uzyskał 90%, natomiast na rozszerzonym 55%. Dostał się do upragnionej szkoły wojskowej. Ponadto jest szczęśliwym posiadaczem świadectwa z czerwonym paskiem, jak Beata i dwie Wiktorie, które utrzymały oceny bardzo dobre z j. angielskiego., tak więc jest dobrze, a nawet bardzo dobrze – przyznał skromnie Mateusz.
Być może powodem smutku z powodu zakończenia roku szkolnego, jest fakt, że dla trójki podopiecznych, którzy ukończyli gimnazjum był to ostatni rok szkolny z dodatkowymi korepetycjami prowadzonymi przez Panią Olę.
Zajęcia plastyczne
Pedagog w Wiosce w czerwcu prowadził zajęcia plastyczne w trzech grupach wiekowych oraz grupie dzieci, które na zajęciach usprawniają motorykę małej ręki. Pedagog prowadził także zajęcia indywidulane, techniczne, edukację seksualną dla chłopców oraz zajęcia z orientacji szkolno-zawodowej dla III klasy gimnazjum. Ponadto wspólnie z pedagogiem prowadzili też trening zastępowania agresji ART.
Wszyscy uczestniczy zajęć na spotkaniu podsumowującym zakończenie roku szkolnego otrzymali dyplomy, a wyróżnieni uczniowie drobne upominki. Jest to dla nich przysłowiowe 5 min, podczas których dumnie prezentują się przed całą społecznością swoimi osiągnięciami.
Reedukacja
Nauczyciel reedukator, aby zachęcić dzieci do aktywnej pracy wprowadził innowacyjne i ciekawe metody zajęć tj. multimedialne programy, interaktywne lekcje. Jest to szczególnie istotne w pracy z podopiecznymi wymagającymi indywidualnego podejścia.
Zajęcia logopedyczne
W Wiosce dwóch logopedów prowadzi zajęcia logopedyczne (diagnostyka logopedyczna, terapia logopedyczna). Zajęciami objętych jest łącznie 16 dzieci. Według Pani Alicji Dzieci przyjmowane do rodzin SOS wymagają wszechstronnej pomocy, w tym i logopedycznej. Ważne jest, aby jak najszybciej przeprowadzić diagnozę logopedyczną, która posłuży do opracowania skutecznego planu terapii.
Zajęcia komputerowe
Instruktor zajęć komputerowych prowadził zajęcia dla 4 grup. W 2 zespołach odbywały się zajęcia językowe na programie EuroPlus+ Angielski dla nastolatków. Kurs językowy dla uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum, który składa się z dwóch poziomów zaawansowania. W kolejnych 2 zespołach prowadzone są lekcje doskonalenia umiejętności w obsłudze komputera oraz zdobywania nowej wiedzy z dziedziny informatyki.
Nasi podopieczni na wakacjach
Długo wyczekiwane wakacje rozpoczęły się wyjazdem nad morze do Dźwirzyna. Nadmorska przygoda obfitowała w wiele atrakcji przygotowanych specjalnie dla dzieci. Oprócz zażywania morskich kąpieli nasi podopieczni aktywnie spędzali czas na kąpielisku nad rzeką Parsętą, gdzie rozstrzygnął się konkurs na najciekawszą budowlę z piasku i rozegrany został zacięty mecz w badmintona. Dzieci miały również okazję spróbować swoich sił w pływaniu na kajakach i w meczu piłki nożnej na piasku nad urokliwym jeziorem w miejscowości Byszyno. Jedną z największych wyjazdowych atrakcji była wycieczka do parku rozrywki w Łebie, w którym podczas wędrówki kładkami i zalesionymi ścieżkami dzieci natknęły się na dinozaury w skali 1:1, a wśród nich na olbrzyma o wysokości 13 metrów.
Zajęcia komputerowe
Instruktor zajęć komputerowych w pierwszym miesiącu wakacji zorganizował warsztaty pt. „Wakacje z komputerem”. Zajęcia dla młodszych i starszych dzieci obejmowały gry i zabawy na komputerach oraz konsoli do gier. W czasie zajęć dzieci uczyły się również jak mądrze korzystać z internetu i na co trzeba uważać poruszając się w sieci.
Dzieci bardzo chętnie brały udział w wakacyjnych zajęciach w pracowni komputerowej. Przeprowadzone gry i zabawy były dla nich doskonałą okazją aby poznały, że komputery służą nie tylko do pracy, ale także do mądrej zabawy – powiedział instruktor zajęć.
Zajęcia rekreacyjne
W lipcu dzieci miały okazję wziąć udział w różnego typu zajęciach sportowych, plastycznych, ruchowych i kulturalnych. Zorganizowane zostały dwa wypady do kina w Koszalinie i Białogardzie, wśród zajęć sportowych organizowanych m.in. w Młodzieżowym Klubie Sportowym znalazły się takie dyscypliny jak piłka nożna, i siatkówka, odbył się również emocjonujący turniej tenisa stołowego. Dzieci miały także niepowtarzalną okazję spróbować swoich sił na ściance wspinaczkowej i w pieszym rajdzie do Lubiechowa. Oprócz aktywności fizycznych nasi podopieczni wzięli udział w konkursach plastycznych. Zajęcia cieszyły się dużym zainteresowaniem, w sumie skorzystało z nich 52. dzieci.
Wyjazd nad morze
W sierpniu zorganizowaliśmy kolejną wyprawę nad morze dla naszych podopiecznych. Odpoczynek w nadmorskim Grzybowie obfitował w wiele atrakcji m.in. w wyjścia na kąpielisko nad rzeką Parsętą, gdzie odbył się turniej badmintona i konkurs na najbardziej oryginalną budowlę z piasku, czy wyjazd nad jezioro w Byszynie, gdzie dzieci grały w piłkę i pływały na rowerach wodnych.
Nasi podopieczni mieli również okazję zwiedzić niezwykły Park Wieloryba w Rewalu, gdzie jednocześnie bawiąc się i ucząc, poznawali tajemnice stworzeń zamieszkujących morskie głębiny. Podczas wędrówki po parku mogli spojrzeć prosto w oczy rekinom, wielkim wielorybom i fokom, a także poznać ryby, które serwowane są w nadmorskich smażalniach.
Kontynuacja wakacyjnego kursu komputerowego
Zajęcia informatyczne pt. Wakacje z komputerem kontynuowane były również w sierpniu. Kurs cieszył się dużym zainteresowaniem dzieci młodszych i starszych ze względu na sympatycznego instruktora oraz ciekawą formułę zajęć. Zajęcia komputerowe z panem Arturem to przyjemność i dobra zabawa – zapewniał Kacper, jeden z uczestników kursu. Oprócz gier i zabaw na konsoli i komputerach instruktor zadbał, aby dzieci świadomie i mądrze korzystały z Internetu przeprowadzając z nimi pogadanki edukacyjne.
Zajęcia rekreacyjne
Nie zważając na sierpniowe upały nasi podopieczni chętnie brali udział w zajęciach rekreacyjnych. Dzieci do wyboru miały różnego rodzaju zajęcia sportowe, plastyczne, ruchowe i kulturalne. Ostatni miesiąc wakacji minął im na wizytach w koszalińskim kinie, przygotowaniach do konkursu plastycznego, zajęciach w Młodzieżowym Klubie Sportowym
i hali sportowej, gdzie ćwiczyły swoje umiejętności na ściance wspinaczkowej oraz rozegrane zostały mecze piłki nożnej, siatkowej i turniej tenisa stołowego.
Kontynuacja wakacyjnego kursu komputerowego w Biłgoraju
Po wakacjach uczestnicy zajęć komputerowych w Wiosce Dziecięcej podobnie jak w lipcu i sierpniu z wielką chęcią uczęszczają na zajęcia i wzbogacają swoje umiejętności związane z obsługą komputera. Dzieci w podziale na dwie grupy wiekowe, szkoła podstawowa i gimnazjum korzystają z Internetu, grają w gry komputerowe oraz na konsoli do gier Playstation 3. Pani Gosia, matka SOS przyznaje Dobrze, że nasze dzieci mogą korzystać z tych zajęć. Rozwijają swoje umiejętności komputerowe oraz utrwalają swoją wiedzę z informatyki.
Zajęcia logopedyczne w Kraśniku
Od 1 września 2015 roku, po wakacyjnej przerwie, dzieci rozpoczęły systematyczne zajęcia logopedyczne. W tym roku szkolnym 11 dzieci będzie kontynuować terapię. Wypoczęte, pełne wrażeń przybiegały kolejno, opowiadając swoje przygody. W ten właśnie sposób rozpoczynały ćwiczenia narracji, potem praksji oralnej, artykulacji, różnicowania itd., zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami rozwojowymi. Również od września troje nowych dzieci rozpoczęło terapię logopedyczną: czterolatek, pięciolatek i dziewczynka z klasy pierwszej.
Z zaciekawieniem i lekkim niepokojem przyszły na pierwsze zajęcia, ale już po 10 minutach bez oporu, z radością podjęły aktywność. Przez kolejne miesiące będą pracować nad rozwojem umiejętności językowych i komunikacyjnych oraz rozwijać swoje mocne strony.
A także zajęcia muzyczne
Wrzesień to przede wszystkim miesiąc wytężonej pracy i lekkiego chaosu. Chaosu, ze względu na to, że dzieci układają swoje plany zajęć pozalekcyjnych. W tym roku szkolnym na grupowe zajęcia muzyczne będzie uczęszczało 11 dzieci oraz 3 na indywidualne zajęcia muzyczne: Dorota na naukę śpiewu, Amelia gry na keyboardzie zaś Ania na lekcje gry na gitarze. Podczas zajęć grupowych dzieci wykonywały piosenki jesienne m.in.: Jarzynowy wóz, Pani Jesień, Już opadły liście oraz Szedł listopad.
10-lecie wioski w Karlinie
Wioska w Karlinie obchodziła swoje 10-lecie istnienia. W związku z tym odbyła się huczna impreza z udziałem podopiecznych i przedstawiciel Dr. Oetkera. Uroczystość poprowadził Pan Tomasz Wolny wraz z byłą wychowanką Bożeną Jakubowską. Pan Tomasz jest prezenterem Panoramy oraz Pytania na śniadanie i od lat wspiera działania Stowarzyszenia. Ponadto w uroczystości wziął udział Prezydent SOS Children’s Villages International – Siddhartha Kaul.
Prezydent przybył do Polski, aby wesprzeć akcję Tak trudno iść do szkoły bez mamy, która ma na celu zebranie funduszy na wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z SOS Wiosek Dziecięcych i zapewnienie im lepszej przyszłości.
Dzień 7 września, dzień obchodów urodzin Wioski był szczególnym dniem dla podopiecznych i wszystkich pracowników Stowarzyszenia. Cztery Mamy SOS z Karlina otrzymały od Prezydenta SOS Children’s Villages International pierścień SOS, międzynarodową nagrodę dla opiekunów, którzy swoje życie poświęcili dzieciom.
Warto dodać, że imprezę uświetniły występy orkiestry dętej, w której grają dzieci z Wioski SOS, występy wokalne, recytatorskie i teatralne. Po części artystycznej przyszedł czas na zabawę. Dzieci mogły spędzić czas na trampolinie, dmuchanym zamku, w kąciku malowania twarzy, bawiąc się w środku dmuchanych kul, a także pojeździć na kucykach.
Dla spragnionych i zgłodniałych czynna była kafejka pod chmurką. Szczególnym powodzeniem cieszyły się ciasta upieczone przez wioskowe mamy. Można też było skosztować kiełbaski z grilla, a także wojskowej grochówki. Apetyty i humory dopisywały wszystkim do późnych godzin popołudniowych.
Zajęcia edukacyjne
Zajęcia indywidualne, dopasowane są do potrzeb dzieci. W tym roku prowadzone są zajęcia doskonalące umiejętność czytania, poprawiające grafomotorykę oraz naukę i utrwalanie wiedzy na temat ortografii.
Na zajęciach teatralnych opiekunowie razem z dziećmi przygotowują przedstawienia okolicznościowe, np. Jasełka, przedstawienie na Dzień Rodzicielstwa Zastępczego, Urodziny Wioski, itp. Podczas tych zajęć dzieci uczą się tekstów, ich interpretacji, nabywają pewności siebie i umiejętności zachowania się przed publicznością.
Zajęcia metodą ruchu rozwijającego prowadzone przez Panią Weronikę Sherborne mają na celu nauczyć dzieci świadomości własnego ciała, świadomości przestrzeni i działania w niej, dzielenia przestrzeni z innymi ludźmi i nawiązywania z nimi bliższego kontaktu.
W Wiosce odbywa się też kinezjologia edukacyjna, czyli gimnastyka mózgu. To kolejne zajęcia grupowe. Na zajęciach dzieci ćwiczą według metody Paula Dennisona. Są to przede wszystkim zajęcia rozciągające, relaksujące, na przekroczenie linii środka. Ćwiczenia te poprawiają umiejętność komunikacji, organizacji i koncentracji.
Październik w Biłgoraju
Jak twierdzi pedagog Wioski w Biłgoraju Pani Gosia − Nauka języków obcych w dzisiejszych czasach jest jak dodatkowa pomocna dłoń dla młodych, rozwijających się ludzi. Choć nauka języków obcych bywa trudna, w ówczesnym świecie posługiwanie się dodatkowym językiem jest umiejętnością niezbędną. W październiku na korepetycje z języka angielskiego uczestniczyli Krysia, Sandra, Daniel, Beata, Nikola, Adam, Paulina, Karol, Wiktoria, Kasia i Wiktoria, dla których dodatkowe lekcje są bardzo ważne, ponieważ pozwalają na uzyskanie lepszych wyników w nauce, utrwalenie wcześniej zdobytych wiadomości w zakresie języka oraz niwelowanie deficytów wiedzy wynikających z nieznajomości struktur gramatyczno-leksykalnych. Korepetycje przydały się również Ewie z 3 klasy gimnazjum w przygotowaniu się do zaliczenia egzaminu gimnazjalnego w kwietniu.
Dodatkowo Wiktoria, Kasia, Agnieszka i Wiktoria – podopieczne Wioski − korzystały także z możliwości z przyswajania wiedzy praktycznej i teoretycznej na korepetycjach z języka niemieckiego. Nauka języka to coś więcej niż wkuwanie słówek(…) każdy z nas może znaleźć coś interesującego w języku obcym i stojącej za nim kulturze − twierdzi czternastoletnia Agnieszka.
Pedagog w Wiosce w Biłgoraju jest osobą, która uzupełnia, rozszerza i pogłębia działalność dydaktyczno-wychowawczą, a także rozwija talenty i zainteresowania dzieci i młodzieży. W październiku pedagog-terapeuta prowadził indywidualne spotkania z dziećmi sprawiającymi trudności wychowawcze. Warsztaty miały na celu pomóc podopiecznym w poradzeniu sobie z brakiem wiary w siebie oraz niską samooceną. Dla 6 osób prowadzono również zajęcia pt. spotkania w rodzinie jako formę wsparcia dla matki SOS w pracy z dziećmi. Ponadto pedagodzy prowadzili treningi zapobiegania agresji dla wybranych dzieci ze szkoły podstawowej i gimnazjum, zajęcia plastyczne i techniczne oraz pomagali dzieciom na zajęciach wyrównawczych z języka angielskiego. W ramach terapii dla podopiecznych z zaburzeniami emocjonalnymi pedagog prowadził arteterapię, w tym psychodramę, w której uczestniczyło ośmioro dzieci, a w ramach kształtowania u dzieci samorządności i integracji ze społecznością lokalną pedagog sprawował opiekę nad Samorządem Wioski, w którego skład wchodzi 9 podopiecznych. W ramach rozwoju talentów i zainteresowań dzieci pedagog zorganizował także zajęcia teatralno-wokalne na terenie Wioski. W Wiosce pracuje również reedukator, odpowiedzialny m.in za zajęcia korekcyjno-kompensacyjne i korekcyjno-wyrównawcze. W październiku prowadzono także edukację seksualną dla wybranych uczniów, podopieczni uczęszczali również na zajęcia logopedyczne i zajęcia indywidualne z psychologiem.
W pracowni komputerowej jak co miesiąc instruktor zajęć informatycznych kształtował u dzieci umiejętności obsługi komputera. Poza tym podopieczni mieli możliwość rozwijać praktyczne umiejętności z języka angielskiego, natomiast sekcja redakcyjna gazetki Nasze SOS tworzyła szatę graficzną październikowego wydania pod bacznym okiem pana informatyka. W zajęciach komputerowych udział wzięło 11 dzieci.
Zajęcia z pedagogiem-logopedą w Kraśniku
W październiku kontynuowane były zajęcia z terapii logopedycznej dla podopiecznych wioski w Kraśniku. Opiekunowie prowadzili z grupą dzieci w wieku przedszkolnym zajęcia, których celem było usprawnianie motoryki narządów artykulacyjnych oraz wywołanie i automatyzacja nowych głosek. Dzieci z radością uczestniczyły w zajęciach przez cały miesiąc. Dzięki profesjonalnej pomocy logopedy podopieczni, nawet gdy natrafiali na trudności podczas wykonywania ćwiczeń, nie rezygnowali z podjętych działań, potrafili poprosić o pomoc i z niej skorzystać.
Ważnym wydarzeniem w październiku był też zakup kilku nowych specjalistycznych pomocy do zajęć m.in. zestawu ćwiczeń pt. Trzymaj język za zębami – kategoryzacje. Nowe pomoce zawsze sprawiają dzieciom dużo radości i powodują, że ćwiczenia stają się bardziej atrakcyjne, co skutkuje większą efektywnością zajęć.
Zajęcia muzyczne – Wioska w Kraśniku dba o rozwój talentów
W październiku, oprócz wykonywania piosenek o jesiennej tematyce, ze względu na nadchodzące Narodowe Święto Niepodległości do repertuaru na zajęciach muzycznych dołączyły pieśni patriotyczne. Dzieci pod opieką instruktora wykonywały utwory pt. My Pierwsza Brygada, Przybyli ułani pod okienko, Hej, hej Ułani i O mój rozmarynie. Ponadto najstarsza z uczestniczek zajęć – Karolina indywidualnie pod okiem instruktora śpiewu przygotowywała się do wykonania i nagrania kolędy pt. Wśród nocnej ciszy. W indywidualnych zajęciach muzycznych uczestniczyły także trzy inne dziewczynki: Ania, która uczy się grać na gitarze, Dorota rozwijająca talent wokalny oraz najmłodsza z uczestniczek zajęć, 6 letnia Amelia, która już drugi miesiąc uczy się grać na keyboardzie. Samodzielnie potrafi wykonać utwór Wlazł kotek na płotek.
Aktywny październik w Wiosce w Karlinie
Październik dla podopiecznych Wioski w Karlinie był miesiącem bardzo aktywnym i pracowitym. Dzieci miały okazję wziąć udział w zajęciach plastycznych, teatralnych, a także zgłębić tajniki sztuki gotowania. W ramach warsztatów w Szkole Muzycznej w Białogardzie dzieci ćwiczyły talenty muzyczne podczas zajęć z gry na gitarze i bębnach, zajęć wokalnych i prób orkiestry dętej.
Nie zabrakło również okazji do wysiłku fizycznego w ramach treningów bokserskich, piłki nożnej, jazdy konnej i zajęć na siłowni w Młodzieżowym Klubie Sportowym. Ponadto podczas kursu tańca dzieci miały okazję poznać nowe style taneczne. W październiku odbyły się także korepetycje z przedmiotów szkolnych m.in. z języka angielskiego, niemieckiego, fizyki i matematyki. W ramach relaksu po ciężkiej pracy podopieczni odwiedzili park wodny Koszalinie.
Korzystając z pomocy pedagogiczno-psychologicznej dzieci brały udział m.in. w zajęciach usprawniających grafo-motorykę, socjoterapii oraz indywidualnych spotkaniach ze specjalistami.
Zajęcia z pedagogiem – Biłgoraj
Pedagog-terapeuta w wiosce w Biłgoraju prowadzi indywidualne spotkania z dziećmi sprawiającymi trudności wychowawcze. Korzysta z nich czworo dzieci ze Szkoły Podstawowej. Zajęcia stanowią duże wsparcie dla młodych ludzi, ponieważ pomagają im odnaleźć wiarę w siebie oraz własne możliwości. Praca jaką w mojej rodzinie wykonuje pan Marian jest dla mnie dużym wsparciem zwłaszcza przy tak trudnej młodzieży gimnazjalnej – mówi pani Małgorzata, Mama z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju.
Ponadto w listopadzie pedagog prowadził zajęcia plastyczne dla 24 osób z trzech klas. W lekcjach uczestniczyli uczniowie V-V oraz VI klasy szkoły podstawowej, a także klasy I-III gimnazjum. Natomiast dla najmłodszych podopiecznych przeprowadzono zajęcia usprawniające motorykę małej ręki. Uczestniczyło w nich 18 dzieci, a lekcje odbywały się w dwóch grupach po 9 osób. Ponadto pedagog-terapeuta wraz z psychologiem kontynuują trening zastępowania agresji. Dodatkowo podopieczni mają możliwość skorzystania z zajęć technicznych oraz z lekcji z zakresu edukacji seksualnej. Prowadzone są również przez pedagoga zajęcia z orientacji szkolno-zawodowej.
Coraz więcej dzieci zgłasza również chęć uczestnictwa w zajęciach z arteterapii (terapia przez sztukę). Również raz w tygodniu psycholog oraz pedagog przeprowadzają zajęcia z psychodramy. Uczestnicy Samorządu to grupa bardzo żywiołowych i kreatywnych młodych osób. Mają głowy pełne pomysłów. Pamiętają o świętach narodowych, tradycji i kulturze naszego kraju. W ramach współpracy z zaprzyjaźnioną szkołą podstawową, robili charytatywnie dekoracje bożonarodzeniowe na rzecz Damianka – mówi pani Małgorzata, opiekun Samorządu. Agnieszka, Wiktoria i Wiktoria – redaktorki gazetki Nasze SOS pod bacznym okiem opiekuna Samorządu, tworzą wspaniałe pismo do poczytania w długie, zimowe wieczory. Ponadto pedagog wspólnie z psychologiem prowadzą spotkania w rodzinie, w której matka SOS przebywa na dłuższym zwolnieniu lekarskim.
Natomiast grupa teatralno-wokalna szykuje się do występu choinkowego. Wprawdzie mamy jeszcze trochę czasu do Choinki, ale po drodze bierzemy jeszcze udział w Festiwalu Kolęd Gaudium w Domu Kultury, zatem nie mamy czasy aby leniuchować – mówi Agnieszka 13-letnia uczestniczka koła teatralno-wokalnego.
Informatyka w Biłgoraju
Uczestnicy zajęć komputerowych w Wiosce z wielką chęcią uczęszczają na lekcje i wzbogacają swoje umiejętności związane z obsługą komputera. Kocham spotkania komputerowe u pana Artura(…) szkoda tylko, że nie mogę chodzić na nie codziennie – mówi 10-letni Mateusz.
Zajęcia z pedagogiem-logopedą w Kraśniku
Pomimo niesprzyjającej aury i licznych przeziębień dzieci z Kraśnika chętnie uczestniczyły w zajęciach logopedycznych. Wśród aktywności w jakich podopieczni brali udział w listopadzie można wyróżnić rozwiązywanie krzyżówek, rebusów logopedycznych oraz ćwiczenia utrwalające pisownie. Natomiast dzieci w wieku przedszkolnym ćwiczyły funkcje słuchowe – różnicując fonemy, usprawniały rękę i grafomotorykę.
W tym miesiącu po raz pierwszy uczestniczyły w zajęciach najmłodsze dzieci w wieku – 1 rok 6 miesięcy i 2 lata 6 miesięcy. Do tej pory zajęcia stymulujące rozwój mowy odbywały się w ich domu. Jednak nabrały już zaufania, poczuły się bardziej swobodnie i dlatego zajęcia mogły odbyć się poza domem.
Zajęcia muzyczne w Kraśniku
Listopad okazał się bardzo pracowitym miesiącem, szczególnie ze względu na dwie inicjatywy. Pierwszą z nich była organizacja Dnia pieczonego ziemniaka, w czasie którego dzieci, pod okiem instruktora śpiewu, wykonywały przygotowany specjalnie na ten dzień repertuar. Kolejnym ważnym wydarzeniem były przygotowania najstarszej uczestniczki zajęć muzycznych – Karoliny do nagrania z Anną Dereszowską kolędy pt. Przybieżeli do Betlejem oraz utworu Razem w święta.
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia w listopadzie podopieczni podczas zajęć muzycznych ćwiczyli wykonywanie kolęd oraz pastorałek. Jednym z pierwszych utworów, jaki został wykonany przez dzieci była pastorałka Uciekali z musicalu Metro. Uczestnicy zajęć wykonywali także kolędy tj. Wśród nocnej ciszy, Cicha Noc, Dzisiaj w Betlejem.
Podczas zajęć indywidualnych – Amelka – najmłodsza uczestniczka zajęć muzycznych uczyła się grać na keyboardzie jedną zwrotkę kolędy pt. Wśród nocnej ciszy. Dorota w dalszym ciągu uczestniczy w indywidualnych zajęciach lokalnych, natomiast Ania, która uczy się gry na gitarze zagrała swój pierwszy utwór.
Zajęcia dodatkowe i sportowe w Karlinie
Podobnie jak październik, listopad był miesiącem niezwykle pracowitym i owocnym dla podopiecznych w Karlinie. Dzieci brały udział w zajęciach plastycznych, teatralnych, a także zgłębiały tajniki sztuki gotowania. W ramach warsztatów w Szkole Muzycznej w Białogardzie dzieci uczestniczyły
w zajęciach z gry na bębnach, wokalnych i w próbach orkiestry dętej, podczas których doskonaliły swoje talenty muzyczne. Podopieczni brali udział także w zajęciach z gry na gitarze.
Nie zabrakło zajęć dodatkowych z języka angielskiego, a także niemieckiego oraz fizyki i matematyki. Natomiast podczas zajęć w Szkolnym Kółku Filmowym podopieczni mięli możliwość zapoznania się
z sekretami sztuki filmowej. W ramach odpoczynku od pracy umysłowej dzieci brały udział w wyjazdach do Parku Wodnego w Koszalinie.
W listopadzie w ramach aktywności sportowych podopieczni z Wioski w Karlinie uczęszczali do Młodzieżowego Klubu Sportowego na zajęcia z piłki nożnej, na kółko taneczne, zajęcia z boksu oraz siłownię. Dzieci brały także udział w zajęciach z jazdy konnej i kursie tańca – TOP TOYS. Zostały również zorganizowane zabawy z okazji Andrzejek.
Zajęcia z pedagogiem i psychologiem w Karlinie
W listopadzie korzystając z pomocy pedagogiczno-psychologicznej dzieci brały udział w zajęciach wymagających usprawnienia grafomotoryki. Odbywały się również lekcje z socjoterapii oraz indywidualne zajęcia wychowawcze i terapeutyczne, które prowadzone były przy pomocy metody Weroniki Sherbourne. Podopieczni brali także udział w kinezjologii edukacyjnej.
Pracowity grudzień w Biłgoraju
W grudniu re-edukator w Wiosce w Biłgoraju prowadził dla dzieci zajęcia: korekcyjno-kompensacyjne, korekcyjno-wyrównawcze. Podczas zajęć podopieczni mieli możliwość doskonalenia umiejętności czytania i pisania. Dodatkowo dla najmłodszych prowadzone są lekcje, które pomagają zrozumieć zasady polskiej ortografii. Podczas spotkań dzieci mają także możliwości budowania pozytywnego obrazu siebie. Ćwiczenia dostosowane są do potrzeb i możliwości każdego dziecka. Re-edukator na bieżąco zapoznaje się z opiniami psychologiczno – pedagogicznymi i wciela w życie zalecenia poradni.
W trakcie zajęć logopedycznych pani Alina i pani Magda prowadzą indywidualna terapię logopedyczną dzieci z wadą wymowy. „Fajnie, że mogę chodzić na zajęcia do pani Ali, ona jest taka super, dzięki niej chodzę chętnie do szkoły bo nauczyła mnie jak się pięknie mówi „RRR”(…) słyszysz jak ładnie?!”- mówi Kacper podopieczny Wioski SOS w Biłgoraju
Dla dzieci z Wioski SOS w Biłgoraju Grudzień był miesiącem bardzo intensywnym. Najmłodsi mieli możliwość wzięcia udział zajęciach grupy młodzieżowej oraz zajęciach plastycznych. Nie zabrakło zajęć teatralnych oraz muzycznych. Podobnie jak w listopadzie dzieci uczęszczały do Szkoły Muzycznej w Białogardzie, szlifowały swoje talenty podczas zajęć wokalnych, gry na bębnach oraz nauki na gitarze. Dodatkowo podopieczni uczęszczali na Szkolne Kółko Filmowe. Miłośnicy kuchni mogli realizować swoje zainteresowania podczas szkoły gotowania. Dzieci brały także udział w dodatkowych lekcjach z nauk ścisłych- fizyki i matematyki.
Grudniowe aktywności w Karlinie
W grudniu w Karlinie zostały zorganizowane Jasełka, w które zaangażowali się podopieczni SOS Wioski w Karlinie. Odbył się również wyjazd do Parku Wodnego w Koszalinie.
Kontynuowane były także zajęcia wymagające usprawnienia grafomotoryki. Odbywały się również lekcje z socjoterapii oraz indywidualne zajęcia wychowawcze i terapeutyczne, które prowadzone były przy pomocy metody Weroniki Sherbourne. Podopieczni brali również udział w kinezjologii edukacyjnej.
W grudniu w ramach aktywności sportowych podopieczni z Wioski w Karlinie uczęszczali do Młodzieżowego Klubu Sportowego na zajęcia z piłki nożnej, na kółko taneczne, zajęcia z boksu oraz siłownię. Dzieci brały także udział w zajęciach z jazdy konnej i kursie tańca – TOP TOYS. Dodatkową atrakcją dla wychowanków był kurs wspinaczkowy.
Pliki niezbędne - te pliki cookie są niezbędne do działania podstawowych funkcji niniejszej strony internetowej, takich jak funkcje związane z bezpieczeństwem. Za pomocą tych plików cookie możemy także wykrywać, czy chcesz pozostać zalogowany do swojego profilu. W ten sposób możemy zapewnić Ci szybki dostęp do naszych usług po ponownej wizycie na naszej stronie internetowej.
Pliki statystyczne - w celu ciągłego doskonalenia naszej strony internetowej anonimowo śledzimy dane do celów statystycznych i analitycznych. Za pomocą tych plików cookie możemy na przykład monitorować liczbę wizyt lub skuteczność konkretnych stron w ramach naszej obecności w internecie, aby na tej podstawie optymalizować naszą treść.