Styczeń
Luty
Marzec
Kwiecień
Maj
Czerwiec
Lipiec
Sierpień
Wrzesień
Październik
Zajęcia z matematyki
W styczniu zakończył się pierwszy semestr roku szkolnego. W sumie 11 uczniów, mieszkających w Biłgoraju, skorzystało z korepetycji z matematyki. Ola, Ewelina i Paulina poprawiły swoje oceny. Tylko jedna osoba otrzymała niższy stopień niż w poprzednim roku. W kolejnym semestrze 2 wychowanków będzie kontynuować naukę na dodatkowych lekcjach matematyki.
Przygotowanie do matury
Zosia, mieszkanka Biłgoraja, w dalszym ciągu uczęszczała na korepetycje z języka angielskiego, matematyki i polskiego. W ten sposób od wielu miesięcy przygotowuje się do matury i egzaminu wstępnego na Akademię Sztuk Pięknych w Łodzi na kierunek projektowanie odzieży.
Z kolei w Kraśniku dwóch tegorocznych maturzystów uczyło się angielskiego w Szkole Języków Obcych „Joy”. Im bliżej do maja, tym bardziej cieszą się z możliwości uczestniczenia w kursie. Nauczyciele zauważyli, że chłopcy mają silną motywację i chętnie przychodzą na lekcje.
Zajęcia z języka angielskiego
Andrzej z Wioski Dziecięcej w Biłgoraju przez cały styczeń pilnie uczył się języka angielskiego w szkole „AiT – Olszowy”, w łącznym wymiarze 12 godzin. Nauka już dała widoczne efekty, ponieważ chłopiec otrzymał na koniec semestru ocenę bardzo dobrą. Na dodatkowe lekcje uczęszczali także Dagmara, Paulina i Daniel, którzy mogli pochwalić się podobnym sukcesem. Całej trójce udało się polepszyć wyniki w nauce o jeden stopień.
Zajęcia komputerowe
Około 20 osób uczestniczyło w zajęciach komputerowych odbywających się w Biłgoraju. Popularny kurs obejmował najbardziej przydatne umiejętności z zakresu obsługi komputera, w tym tworzenie stron internetowych, korzystanie z poczty elektronicznej, pakietów Open i MS Office, a także administrowanie danymi. Dodatkową atrakcję stanowił nowy program do nauki języka angielskiego „Angielskim dla nastolatków”, który daje wychowankom szansę rozwinąć swoją wiedzę. Instruktor służył również pomocą w opanowaniu bieżącego materiału szkolnego oraz odpowiadał na pytania podopiecznych. Uczestnicy zajęć potwierdzają, że są one przydatne i ciekawe – „Praca z użyciem komputera to sama przyjemność” – powiedział jeden z nich.
W styczniu podopieczni Stowarzyszenia mieszkający w Domu Młodzieży w Lublinie uczęszczali na zajęcia komputerowe prowadzone w systemie otwartym. Z takiej formy nauki skorzystało 10 osób, które mogły poszerzyć swoją wiedzę zgodnie z indywidualnymi zainteresowaniami.
Dofinansowania
Pomoc finansową otrzymało w styczniu 27 mieszkańców Domu Młodzieży w Lublinie. Z dopłaty do stancji lub wyżywienia skorzystało 26 wychowanków na II etapie usamodzielnianie i studentów. Jednej osobie wypłacono pomoc na doposażenia mieszkania, w którym mieszka razem z mamą.
Przygotowanie do matury
Zosia z Biłgoraja kontynuowała w lutym kurs przygotowawczy do matury. Egzamin dojrzałości już w maju, a ciągle trzeba powtórzyć materiał z języka polskiego, angielskiego i matematyki. „Wiem, że jeśli w pełni nie wykorzystam otrzymanego wsparcia mogę mieć żal tylko do siebie, a moje marzenie o studiowaniu na wybranej uczelni schować do szuflady” – powiedziała Zosia.
Do matury przygotowywali się również Michał i Adam z Kraśnika w ramach specjalnego kursu języka angielskiego. Powtórzyli materiał z zakresu gramatyki, jak również ćwiczyli czytanie ze zrozumieniem, udzielanie dłuższej wypowiedzi ustnej oraz pisanie listu formalnego i nieoficjalnego. Wszystkie te zadania są ściśle powiązane z wymaganiami na egzaminie maturalnym.
Zajęcia z języka angielskiego
Andrzej, wychowanek Wioski w Biłgoraju, uczęszczał na kurs języka angielskiego nawet podczas ferii zimowych. O tym, że jest pilnym uczniem świadczy również fakt, że nie opuścił ani jednej lekcji w pierwszym semestrze. Systematycznie przygotowywał się do każdych zajęć, zawsze odrabiał pracę domową i powtarzał nowe zwroty. Andrzej ciężką pracą zasłużył na ocenę bardzo dobrą z przedmiotu i chciałby utrzymać ten wynik w przyszłym semestrze.
Z kolei Adaś z Wioski w Kraśniku uczęszczał na specjalistyczny kurs „Enagram – angielski w skojarzeniach”, na którym nie tylko uczył się biegle posługiwać językiem obcym, ale również ćwiczył pamięć. „Na tych zajęciach uczymy się języka angielskiego i efektywnego czytania. Na przykład zapamiętujemy słowa na technikach specjalnych: hakach i symbolach. Lubię chodzić na te zajęcia, bo panuje tam fajna atmosfera i można nauczyć się dużo fajnych rzeczy, które pomagają w uczeniu” – powiedział Adaś.
Czterech uczniów szkoły językowej „AiT Olszowy” w Biłgoraju zakończyło w lutym kurs języka angielskiego. W kolejnym semestrze z korepetycji w dalszym ciągu będzie korzystała Paulina. Natomiast Beata i Nikola rozpoczną dodatkowe lekcje języka angielskiego, gdyż w IV klasie uzyskały oceny bardzo dobre. Zajęcia będą miały na celu poszerzyć i utrwalić wiedzę uzdolnionych uczennic.
Kurs komputerowy
Podczas ferii zimowych zajęcia w pracowni informatycznej w Biłgoraju miały luźniejszy charakter i były dostosowane do zainteresowań uczestników. Chłopcy najczęściej przeglądali strony www w poszukiwaniu wiadomości o Euro 2012, nowościach technicznych z zakresu motoryzacji czy sprzętu muzycznego. Dziewczynki przeważnie uzupełniały swoją wiedzę z dziedziny najnowszych trendów mody oraz życia gwiazd. Wraz z rozpoczęciem zajęć szkolnych kurs komputerowy odbywał się w normalnym trybie, tj. w wymiarze 8 godzin tygodniowo. W lutym skorzystało z niego ponad 18 osób.
Zajęcia komputerowe w Lublinie odbywały się trzy razy w tygodniu po 2-3 godziny. Uczniowie korzystali z Internetu do celów szkolnych, ale także mieli możliwość gry w sieci i rozmowy poprzez komunikatory.
Dofinansowania
Dom Młodzieży w Lublinie zapewnił w lutym swoim wychowankom dopłaty do stancji i wyżywienia. Taką pomoc finansową otrzymało w lutym 26 osób.
Lekcje muzyki
W marcu na terenie Wioski w Kraśniku prowadzone były dodatkowe lekcje muzyki. Raz w tygodniu odbywały się zajęcia wokalne dla dziewcząt, a ponadto 3 podopieczne, Karolina, Angelika i Ilona, ćwiczyły grę na gitarze. W tym miesiącu w ramach lekcji uczennice przygotowywały występ na XX-lecie Wioski.
„Mam cichą nadzieję, że Karolina odważy się zagrać jeden z utworów podczas koncertu na XX-lecie Wioski. Gra na gitarze już od ponad roku i wychodzi jej to coraz lepiej” – przyznał pan Artur, nauczyciel muzyki.
Prawo jazdy
Dwie dziewczynki, Kasia i Iwona, rozpoczęły kurs prawa jazdy w Lublinie. Na razie jest to jedynie nauka teoretyczna, ale już wkrótce będą mogły zasiąść za kierownicą i ćwiczyć swoje umiejętności praktyczne.
Ponadto jeden wychowanek mieszkający w Siedlcach odbył kurs i pomyślnie zdał egzamin na prawo jazdy. Od marca może cieszyć się uprawnieniami do prowadzenia samochodu.
Specjalistyczny kurs „Enagram – angielski w skojarzeniach”
W marcu Adaś, mieszkaniec Wioski Dziecięcej w Kraśniku, kontynuował naukę angielskiego podczas specjalistycznego kursu „Enagram”. Po niecałych dwóch miesiącach trwania zajęć nauczyciele zauważyli postępy ucznia w jego nastawieniu do uczęszczania na dodatkowe lekcje. Chłopiec chętniej wykonuje prace domową, także dodatkową. Przychodzi na zajęcia bardziej zrelaksowany, powiększył zasób słownictwa, co więcej sam inicjuje rozmowy na temat języka angielskiego.
„Adaś nabrał pewności siebie i widać jego motywację do nauki” – powiedziała pedagog szkolna, pani Sylwia. „Mam nadzieję, że będzie miał możliwość uczestniczenia w tym kursie w przyszłości, ponieważ wpływa on pozytywnie na jego rozwój intelektualny, a poznane tam techniki zapamiętywania przydatne są do nauki wszystkich przedmiotów szkolnych.”
Sam uczeń również chwali kurs angielskiego. „Mógłbym chodzić na te zajęcia nawet co tydzień w sobotę i wcale mi nie przeszkadza to, że odbywają się w sobotę” – stwierdził Adaś.
Praca pedagoga
W Kraśniku prowadzone były zajęcia z pedagogiem. W spotkaniach ze specjalistą uczestniczyło w marcu łącznie 21 wychowanków Wioski. Były to zajęcia korekcyjno – kompensacyjne, ogólnorozwojowe, arteterapia oraz lekcje wyrównawcze z języka angielskiego. Pedagog zajmował się również koordynacją spraw młodzieży powyżej 16 roku życia i wychowanków już usamodzielnionych. Z jego pomocy skorzystało w marcu 9 najstarszych podopiecznych.
Samorząd wioskowy w Kraśniku
Do obowiązków pedagoga należy również opieka nad samorządem wioskowym w Kraśniku. W jego skład wchodzą 4 osoby, uczniowie gimnazjum:
1. Przewodnicząca: Patrycja (dusza towarzystwa i urodzona organizatorka)
2. Agnieszka (dziewczynka obdarzona talentem plastycznym, dzięki jej umiejętnościom produkcja kwiatów na dzień kobiet zakończyła się na czas)
3. Kinga (redaktor gazetki, ma dużo świetnych pomysłów)
4. Kamil (zastępca przewodniczącej samorządu, czuwa nad grafikiem prac samorządu i przypomina o terminach)
W marcu członkowie samorządu samodzielnie zaplanowali obchody Dnia Kobiet. Pod okiem pedagoga własnoręcznie wykonali ponad 30 róż z krepiny, które następnie uroczyście zostały wręczone wszystkim mamom, ciociom oraz innym paniom pracującym na terenie Wioski.
W tym miesiącu został również wydany pierwszy numer gazetki, który cieszył się dużą popularnością wśród mieszkańców Wioski. Pisemko ma funkcję informacyjno-rozrywkową.
Logopeda
W marcu prowadzone były zajęcia z logopedą. Specjalista zatrudniony na terenie Wioski w Kraśniku diagnozuje stan rozwoju mowy u dzieci od momentu zamieszkania w rodzinie zastępczej. Zaniedbania w tym względzie mogą spowodować opóźnienie mowy lub jej zaburzenia. Praca w tym obszarze jest bardzo ważna, gdyż prawidłowy rozwój mowy dziecka wpływa na kształtowanie się jego osobowości. Poznaje ono otaczający świat dzięki rozumieniu mowy, a umiejętność porozumiewania się pozwala mu wyrazić swoje spostrzeżenia, uczucia i pragnienia. Aby wspomóc ten proces, logopeda prowadzi terapię indywidualną i grupową, trening ortograficzny oraz gry i zabawy językowe, które cieszą się u dzieci dużą popularnością.
„Zajęcia z panią Ewą są bardzo fajne i lubię na nie chodzić. Gramy sobie w różne gry i zabawy językowe, rozwiązujemy krzyżówki, dzięki którym uczymy się nowych słów i ich znaczeń” – powiedziała Małgosia.
Kursy przygotowawcze do matury
Michał i Adam, podopieczni z Kraśnika, nadal regularnie uczęszczali na kurs języka angielskiego przygotowujący ich do egzaminu dojrzałości.
„Jestem bardzo zadowolony, że mogę uczestniczyć w tych dodatkowych zajęciach. Podoba mi się sposób prowadzenia zajęć przez panią Joasię, jeśli czegoś nie rozumiem, to zawsze mogę od razu dopytać. Fajne jest też to, że jesteśmy tam tylko we dwóch z Adamem. Można się o wiele więcej nauczyć” – powiedział Michał.
Z kolei w Biłgoraju Zosia coraz pilniej powtarzała materiał przed majowym egzaminem. Od wielu miesięcy przygotowuje się do matury z języka polskiego, matematyki i angielskiego. Mama SOS przeżywa ostatni semestr w liceum tak samo, jak córka.
„Jest to moja druga maturzystka, a mimo to zdenerwowanie wcale nie jest mniejsze, choć wiem, że Zosia sobie świetnie poradzi” – powiedziała wioskowa mama.
Język niemiecki
Pięcioro gimnazjalistów z Kraśnika uczęszczało w tym miesiącu na dodatkowe lekcje niemieckiego. Zajęcia mają na celu zainteresowanie uczniów językiem naszych sąsiadów. Rozwijają u dzieci mówienie, czytanie, pisanie oraz rozumienie ze słuchu, pozwalając uzupełnić zaległości szkolne. Lekcje pomagają uzyskać uczniom jak najlepsze oceny, co daje im satysfakcję oraz motywację do dalszej nauki. Kurs jest skonstruowany w taki sposób, by za każdym razem nastąpiła diagnoza aktualnego stanu wiedzy uczestnika i został zaplanowany adekwatny program kolejnego spotkania. Większość dzieci ma problemy z nauką, dlatego taka systematyczna praca pomoże poprawić im wyniki szkolne, a także zmotywuje do dalszego wysiłku. Nauczyciel, pan Grzegorz, podkreśla, że nacisk położony jest przede wszystkim na komunikację w języku niemieckim.
W Biłgoraju na korepetycje z niemieckiego zaczął uczęszczać w marcu Krystian, który jest uczniem IV klasy. Po zmianie szkoły podstawowej okazało się, że chłopiec musi szybko nadrobić cały semestr przedmiotu, właśnie dlatego został objęty korepetycjami i krok po kroku nadrabia zaległości.
Język angielski
Dagmara, Beata, Nikola, Paulina i Andrzej uczniowie biłgorajskich szkół, kontynuowali w marcu naukę na zajęciach z języka angielskiego. Andrzej w swojej grupie należy do najlepszych uczniów. W pierwszym semestrze uzyskał średnią 4,82, ale nadal twierdzi, że mógłby zdobyć jeszcze wyższe oceny. Mówi „myślę, że stać mnie na więcej”.
Paulina jest zadowolona z uczestnictwa w zajęciach. Systematycznie przygotowuje się do każdej lekcji, odrabiając zadany materiał i powtarzając nowe zwroty. Jej celem jest utrzymanie dobrej oceny z tego przedmiotu.
Beata i Nikola nigdy wcześniej nie uczęszczały na korepetycje, ale opiekunowie są przekonani, że będzie to efektywna forma pracy z dziewczynkami, ze względu na indywidualne podejście do uczniów.
„Pani korepetytorka jest bardzo cierpliwa, można ją pytać o wszystko i wszystko wie” – powiedziała Nikola.
Zajęcia z języka angielskiego rozpoczął w marcu również Adam, mieszkaniec Lublina. Chłopiec ma uzdolnienia humanistyczne, dlatego wychowawcy wierzą, że skorzysta maksymalnie z dodatkowych lekcji. Nauczyciele chwalą Adama nie tylko za talent do języków, ale również zdolności artystyczno-plastyczne.
Język hiszpański
W marcu na zajęcia z hiszpańskiego uczęszczała Edyta, podopieczna Domu Młodzieżowego w Lublinie. Jest to już drugi etap nauki tego języka. Dzięki możliwości uczestniczenia w zajęciach dziewczynka odkryła swoją pasję. Zdecydowała się zdawać maturę z tego przedmiotu oraz rozważa złożenie papierów na studia na kierunku iberystyka.
Matematyka
Ola, uczennica biłgorajskiego gimnazjum, kontynuowała w marcu korepetycje z matematyki w wymiarze 1 godziny tygodniowo. Dziewczynka jest zadowolona z dodatkowego wsparcia, a nauczyciele doceniają jej dużą motywację i „nastawienie na sukces”.
Zajęcia komputerowe
W Biłgoraju w dalszym ciągu odbywały się popularne wśród dzieci zajęcia komputerowe. Wychowankowie uczęszczający na kurs, w sumie ponad 18 osób, doskonalą i zdobywają nową wiedzę z zakresu informatyki (tworzenie stron internetowych, poczta elektroniczna, pakiet Open Office i MS OFFICE, komunikatory internetowe, oprzyrządowanie komputerowe, system operacyjny Windows, administrowanie danymi). Dodatkową atrakcją jest nauka angielskiego w programie komputerowym „Profesor Henry” i „Angielski dla nastolatków”. Zajęcia obejmują podopiecznych Wioski oraz dzieci ze środowiska lokalnego, z zaprzyjaźnionej szkoły podstawowej nr 4.
Dofinansowania
Spośród podopiecznych Domu Młodzieżowego w Lublinie 26 osób skorzystało w tym miesiącu z dopłat do stancji lub wyżywienia dla studentów i wychowanków na drugim etapie usamodzielniania.
Pierwszy dzień wiosny
22 marca w Wiosce Dziecięcej w Siedlcach odbyła się impreza z okazji pierwszego dnia wiosny. Miłe spotkanie zaczęło się od przedstawienia na sali widowiskowej. Dzieci czytały wiersze i śpiewały piosenki o wiośnie . Następnie wszyscy udali się w pochód za Marzanną, aby symbolicznie pożegnać zimę. Natomiast wieczorem przy ognisku dzieci wraz z mamami i ciociami śpiewały piosenki, zajadając się przy tym kiełbaskami. Wszyscy opowiadali sobie, jak przyjemnie będą spędzać czas podczas nadchodzących słonecznych, ciepłych dni.
Oglądanie filmów
W sobotnie, marcowe popołudnia każda rodzina mieszkająca w siedleckiej Wiosce zbierała się, by obejrzeć wybrany seans filmowy. Dzieci uwielbiają taką formę wypoczynku. Długo potem opowiadały sobie o spostrzeżeniach na temat obejrzanej produkcji, rozmawiały o ulubionych aktorach i przygodach swoich idoli.
Gry i zabawy językowe
Podopieczni z Wioski Dziecięcej w Kraśniku mieli okazję brać udział w zajęciach zatytułowanych „Gry i zabawy językowe”, prowadzonych przez logopedę. W spotkaniach ze specjalistą uczestniczyli uczniowie w grupach: dzieci w wieku przedszkolnym, klasy I-III, klasy IV-VI oraz młodzież gimnazjalna. Celem lekcji było poszerzanie wiedzy na temat posługiwania się językiem. Logopeda zachęcał uczestników do ćwiczeń poprzez różnego rodzaju gry, a także do obserwowania zjawisk związanych z mową. Za każdym razem wszyscy rozmawiali o swoich spostrzeżeniach. Zajęcia, mimo że odbywały się w sobotę, cieszyły się dużym zainteresowaniem. Systematycznie uczestniczyło w nich 10-12 osób.
Korepetycje z fizyki
Agnieszka to uczennica I klasy Liceum Służb Mundurowych. W kwietniu korzystała z dodatkowych zajęć z fizyki. Wie, że aby dostać się do wymarzonej Akademii Marynarki Wojennej powinna posiadać dużą wiedzę z przedmiotów ścisłych. Z tak dużą motywacją nic dziwnego, że przykłada się do nauki.
„Fizyka nie jest taka straszna” – powiedziała Agnieszka.
Koncerty na 20-lecie Wioski
W tym miesiącu Pan Artur, nauczyciel muzyki, miał nie lada zadanie. Razem z grupą dzieci przygotowywał obchody 20-lecia istnienia Wioski Dziecięcej w Kraśniku, które odbędą się już w maju. Pan Artur będzie osobą odpowiedzialną za koncerty z udziałem wychowanków na terenie Wioski, jak również za oprawę muzyczną podczas mszy świętej.
Przed maturą
Kwiecień był bardzo ważnym miesiącem dla Zosi, tegorocznej maturzystki z Biłgoraja. Ostatnie tygodnie nauki poświęciła na korepetycje z języka polskiego, matematyki i angielskiego.
„Zosia bardzo chce studiować, wierzę głęboko, że osiągnie wyznaczony sobie cel” – powiedziała Mama SOS.
W Kraśniku Michał i Adam również przygotowywali się do egzaminu dojrzałości. Michał chciałby kontynuować naukę na AWF w Białej Podlaskiej. Od kilku lat jest zawodnikiem Stal Kraśnik (juniorzy), regularnie uczęszczał na treningi i mecze piłki nożnej. Studia na AWF byłyby dla niego spełnieniem marzeń.
Adam z kolei ma talent ekonomiczny. W kwietniu biorąc udział w grze „Robinson na plusie” polegającej na hipotetycznym planowaniu budżetu, zajął drugie miejsce. Konkurs był zorganizowany przez Fundację Robinson Crusoe wspierającą usamodzielnianie się młodzieży wychowującej się w rodzinach zastępczych.
Nietypowe zajęcia z języka angielskiego
Adaś, chłopiec z Wioski Dziecięcej w Kraśniku, uczęszczał w tym miesiącu na kolejne lekcje z języka angielskiego prowadzone w niecodziennej, nowatorskiej formie.
„Na ostatnich zajęciach układaliśmy duże puzzle o kształcie kwadratów, potem musieliśmy zapamiętać położenie na stole swojej części i ułożyć jej raz jeszcze z zamkniętymi oczami. Teraz uczymy się nazw zwierząt i zapamiętujemy je poprzez różne skojarzenia” – opowiedział Adaś.
Korepetycje z języka angielskiego
W Biłgoraju na zajęcia z angielskiego uczęszczało w tym miesiącu 5 uczniów.
Paulina pod koniec semestru jeszcze bardziej przykładała się do nauki, ponieważ chciałaby utrzymać ocenę dobrą z przedmiotu. „Zależy mi, by mieć ładne świadectwo” – stwierdziła uczennica. Dziewczynka jest zadowolona z uczestnictwa w kursie. „Jest fajnie, lubię tam chodzić” – podsumowała Paulina.
Z kolei Andrzej, gimnazjalista, przystąpił w tym miesiącu do egzaminu kompetencyjnego. Oczekując na wyniki testu jest spokojny, bo włożył dużo pracy w naukę. Jest pewien, że wysiłek przyniesie pozytywne rezultaty.
Nikola, Beata i Dagmara korzystają z korepetycji po raz pierwszy i chętnie współpracują z nauczycielem. W kwietniu utrwalały materiał i powtarzały pilnie nowe wyrażenia, bo wiedzą, że aby mówić płynnie po angielsku muszą przyłożyć się do zajęć.
Natomiast w Siedlcach aż 28 wychowanków zostało objętych dodatkowymi zajęciami z tego języka.
Korepetycje z języka niemieckiego
Prowadzącemu zajęcia z niemieckiego w Kraśniku zależy na tym, by zainteresować dzieci tym językiem. Lekcje prowadzone są na podstawie podręczników, a program urozmaicany jest dodatkowymi materiałami na stosownym poziomie i o podobnej tematyce. Dodatkowo nauczyciel przeprowadza testy i ćwiczenia utrwalające zdobyte umiejętności. Zakres tematyczny, gramatyczny i leksykalny zajęć dodatkowych zbliżony jest do tego, jaki uczniowie opracowują w szkole. Korepetycje mają na celu systematyzację, utrwalenie oraz uzupełnienie braków i poszerzenie wiedzy. W kwietniu na korepetycje uczęszczało 5 osób.
„Bardzo lubię przychodzić na dodatkowe zajęcia z języka niemieckiego, dzięki nim mogę sobie powtórzyć materiał z lekcji, poćwiczyć wymowę czy sprawdzić pracę domową. Na pierwszy semestr miałam czwórkę i mam nadzieję, że na koniec roku również ją utrzymam” – powiedziała Agnieszka.
W Biłgoraju na dodatkowych lekcjach z języka niemieckiego pilnie uczył się Krystian. Chłopiec musiał nadrobić różnice programowe po zmianie szkoły, żeby uzyskać dobrą ocenę na koniec IV klasy. Korepetycje z niemieckiego Krystian określił krótko: „wszystko mi się podoba, jestem zadowolony”.
W Siedlcach na zajęcia z niemieckiego uczęszczał w kwietniu Kamil. Wyjątkowo zdolny chłopiec podczas dodatkowych lekcji ma szansę rozwijać swoje umiejętności.
Zajęcia z matematyki
W kwietniu Aleksandra, mieszkanka Biłgoraja, raz w tygodniu uczęszczała na dodatkowe lekcje matematyki. Pedagodzy chwalą dziewczynkę za ambicję i chęć pracy nad sobą. Ola cieszy się ze wsparcia i wierzy, że ma szansę odnieść wiele sukcesów.
Zajęcia komputerowe
Trzy razy w tygodniu uczniowie z Biłgoraja mieli okazję uczęszczać na zajęcia komputerowe, by poszerzać swoją wiedzę z zakresu informatyki. Dzieci poznawały najważniejsze zagadnienia związane z obsługą poczty elektronicznej, tworzeniem stron www, posługiwaniem się komunikatorami czy administrowaniem danymi. Lekcje w sali komputerowej to również sposobność, by w atrakcyjny sposób uczyć się angielskiego z pomocą interaktywnych programów „Profesor Henry” i „Angielski dla nastolatków”. W zajęciach uczestniczyli wychowankowie Wioski oraz dzieci ze szkoły podstawowej nr 4 w Biłgoraju, w sumie około 20 osób.
„Bardzo lubimy zajęcia komputerowe, nie możemy się doczekać kiedy na nie pójdziemy” – powiedzieli Paulina i Piotrek.
W Siedlcach również prowadzone były w kwietniu zajęcia informatyczne, na który uczęszczało 12 podopiecznych w wymiarze 2 godzin tygodniowo. Zakres tematyczny obejmował najważniejsze umiejętności związane z obsługą komputera, przydatne każdemu młodemu człowiekowi zarówno w domu, szkole, jak i na rynku pracy.
Dofinansowania
Podopiecznym Stowarzyszenia z Lublina wypłacono w kwietniu 6 dopłat do stancji dla studentów oraz 20 do wyżywienia i stancji dla wychowanków będących na II etapie usamodzielniania. Natomiast w Siedlcach pomoc finansową na cele mieszkaniowe przyznano 6 osobom, które uczą się lub studiują.
Z dofinansowania do czynszu skorzystał również Piotr, były mieszkaniec Kraśnika. Chłopiec poważnie myśli o swojej przyszłości. Oprócz nauki szkolnej oraz treningów w klubie Stal Kraśnik uczestniczy w zajęciach organizowanych przez Centrum Aktywizacji Lokalnej (CAL), „Za Bramą”. Projekt ma na celu profesjonalne wspieranie rozwoju osobistego młodych ludzi z powiatu kraśnickiego i znalezienie dla nich atrakcyjnej pracy.
„Ostatnio uczestniczyłem w zajęciach projektu „Za Bramą”, który wkroczył w decydującą fazę czyli warsztaty ze streetworkingu. Zajęcia maja na celu przygotowanie uczestników do pracy z trudną młodzieżą, nawiązanie z nią kontaktu, który nie zawsze jest prostą czynnością. Szkolenie prowadzili dwaj pedagodzy z Warszawy, którzy mają niezbędne doświadczenie, jeśli chodzi o ten aspekt życiowy” – powiedział Piotr.
Wolontariusze Dr. Oetkera znów w Karlinie
Pod koniec maja pracownicy Dr. Oetkera udali się z wizytą do dzieci mieszkających w Wiosce Dziecięcej w Karlinie. Wolontariusze firmy już drugi raz odwiedzili podopiecznych Stowarzyszenia SOS WD.
Podczas całego dnia spędzonego razem z dziećmi i ich rodzicami goście bawili się, ale mieli też obowiązki. Odnowili tarasy domków, przygotowali serniki na zimno, pograli w gumę, pokopali piłkę. Pod koniec dnia wszyscy zebrali się w auli na podwieczorku, by skosztować ciast i wymienić wrażenia.
Wizycie pracowników Dr. Oetkera cały czas towarzyszyła kamera i reporterzy TVP. Relacja z wizyty została wyemitowana w programie „Kawa czy herbata?”.
Dwudziestolecie Wioski Dziecięcej w Kraśniku
W dniach 26-27 maja odbyły się obchody dwudziestolecia istnienia Wioski Dziecięcej w Kraśniku. W ramach imprezy miał miejsce „Bieg po Uśmiech”, organizowany w tym roku po raz osiemnasty. Popularna impreza sportowa zaangażowała 350 uczestników, także niepełnosprawnych. Drugiego dnia obchodów rozegrano mecz piłki nożnej pomiędzy reprezentacją SOS Wioski Dziecięce i reprezentacją Artystów Polskich. „Przeciwko” Wioskom stanęli m.in. Żora Koroliow, Jarosław Jakimowicz i Maciej Musiał. Inne liczne atrakcje to: występy artystyczne dzieci, wystawa fotografii poświęconej historii Wioski Dziecięcej w Kraśniku, jazda na motorze z grupą „Motokraśnik”, pokaz sztuk walki, dmuchana zjeżdżalnia, trampolina, malowanie twarzy, nauka żonglerki u klaunów, okolicznościowe koszulki oraz poczęstunek. Gościem specjalnym wioskowego święta była Natalia Kukulska.
Praca pedagoga
W maju głównym zadaniem pedagoga zatrudnionego w Kraśniku było przygotowanie „Miasteczka zabaw” towarzyszącego obchodom dwudziestolecia Wioski i w ramach którego dzieci mogły pomalować sobie twarze, uczesać włosy, nauczyć się żonglerki piłeczkami, chodzenia na szczudłach albo poszaleć na pompowanych zjeżdżalniach i ścigać się małymi, elektrycznymi samochodzikami. W pracach pomagali przedstawiciele Centrum Wolontariatu i Centrum Aktywizacji Lokalnej „Za Bramą”. Drugim obowiązkiem pedagoga w tym miesiącu było czuwanie nad działaniami samorządu wioskowego, który organizował po raz pierwszy kiermasz prac dzieci przy okazji „Biegu po Uśmiech”.
Muzyka
Oprawę muzyczną na dwudziestolecie Wioski Dziecięcej w Kraśniku przygotował razem z dziećmi pan Artur. Dziesięcioro uczniów zagrało lub zaśpiewało na koncertach i mszy świętej.
Rajd Świętokrzyski
W tym miesiącu podopieczni z Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej SOS w Siedlcach i Koszalinie wraz z opiekunami uczestniczyli w 58. ogólnopolskim Rajdzie Świętokrzyskim organizowanym przez PTTK w Starachowicach. Kilkudniowy wyjazd to 72-kilometrowa wędrówka piesza po trasie prowadzącej przez Krainę Gór Świętokrzyskich obfitującą w wiele zabytków pozostałych po bogatej historii tej ziemi. Według opinii uczestników rajd był wspaniałą imprezą turystyczną gwarantującą zdrowy, czynny wypoczynek, wiele wspaniałych wrażeń i niezapomnianych przeżyć.
Gry i zabawy językowe
Pod nazwą „Gry i zabawy językowe” prowadzone były w maju zajęcia z logopedą w Kraśniku, na których dzieci uczyły się, na czym polega posługiwanie się językiem. Różne ćwiczenia i wymiana spostrzeżeń pozwalały uczestnikom zgłębiać tajemnice ludzkiej mowy. Systematycznie w spotkaniach uczestniczyło około 12 osób.
Matura
Do egzaminu dojrzałości przystąpiła w tym roku Zosia z Biłgoraja, która od początku roku intensywnie przygotowywała się do matury podczas korepetycji z różnych przedmiotów. Oczekuje teraz na ostateczne wyniki, ale znane są już rezultaty części ustnej. Zosia uzyskała prawie maksymalną liczbę punktów z języka polskiego i angielskiego. Trzymamy kciuki, by dobrze zdana matura pozwoliła Zosi spełnić jej marzenie o studiach artystycznych na kierunku projektowanie ubioru.
Prawo jazdy
Adam z Kraśnika rozpoczął kurs prawa jazdy. Tegoroczny maturzysta chciałby w wakacje podjąć staż w jednej z lokalnych hurtowni, a następnie rozpocząć naukę w Medycznym Studium Zawodowym w Janowie Lubelskim na kierunku ratownictwo medyczne. W realizacji każdego z tych planów z pewnością pomoże uprawnienie do kierowania pojazdów.
Również jeden wychowanek Młodzieżowej Wspólnoty Mieszkaniowej SOS w Siedlcach zapisał się podobny kurs i już niedługo przystąpi do egzaminu.
Zajęcia z języka angielskiego
Pięcioro uczniów z Biłgoraja uczęszczało w tym miesiącu na korepetycje z języka angielskiego. Maj to już ostatni dzwonek by postarać się o jak najlepsze oceny. Andrzej, który kończy właśnie gimnazjum oczekuje na wyniki kwietniowego egzaminu kompetencyjnego. Chłopiec planuje naukę w liceum ogólnokształcącego, a następnie chciałby studiować grafikę komputerową.
Paulina również uczestniczyła w kursie języka angielskiego. Ma same czwórki i piątki, dlatego nauczyciele nie martwią się o ocenę na świadectwie dziewczynki.
Nikola, Beata i Dagmara kontynuowały w maju swoje korepetycje. Jak obserwują pedagodzy, dziewczynki są bardzo zadowolone z udziału w dodatkowych lekcjach angielskiego. Chętnie współpracują z panią korepetytor, a różne formy pracy przez nią wprowadzane przypadają im do gustu. Dziewczynki aktywnie uczestniczą w zajęciach, samodzielnie proponując obszary wiedzy, w których chciałyby podszkolić swoje umiejętności. Beata i Nikola osiągają w szkole wysokie wyniki w nauce języka obcego i na koniec roku szkolnego z pewnością będą mogły pochwalić się bardzo dobrymi ocenami na świadectwie. Również Dagmara poczyniła duże postępy w nauce angielskiego, co bardzo cieszy mamę SOS. „Widać efekty ich pracy” – podsumowała zajęcia mama SOS.
Zajęcia z języka niemieckiego
Krystian, uczeń z Biłgoraja, uczęszczał w maju na korepetycje z języka niemieckiego, które musiał podjąć ze względu na zmianę szkoły i konieczność wyrównania różnic programowych. Chłopiec jest zadowolony z zajęć, a korepetytor twierdzi, że Krystian bardzo dobrze sobie radzi. Z pewnością szybko nadrobi zaległości.
W Wiosce Dziecięcej w Kraśniku dzieci również uczą się języka niemieckiego na dodatkowych zajęciach. Nauczyciel, pan Grzegorz, stara się by pięcioro podopiecznych miało jak najlepsze oceny w szkole, a przy okazji polubiło ten język, tak samo jak on. Jeden z uczniów, Sebastian, tak wypowiedział się na temat zajęć: „Całe szczęście, że pan Grzesio mógł co tydzień przyjeżdżać na niemiecki, przynajmniej będę miał jakąś lepszą ocenę.”
Korepetycje z matematyki
Aleksandra, uczennica pierwszej klasy biłgorajskiego gimnazjum, kontynuowała naukę matematyki na korepetycjach. Raz w tygodniu rozwiązywała z nauczycielem zadania matematyczne, aby lepiej zrozumieć tę dziedzinę nauki. Dziewczynka chętnie bierze udział w zajęciach, co widzi korepetytor i pedagodzy szkolni. Oceny Aleksandry poprawiły się.
Korepetycje z fizyki
Ambitny plan Agnieszki z Biłgoraja, by uczyć się w Akademii Marynarki Wojennej po ukończeniu liceum, dziewczynka rozpoczęła od pogłębiania wiedzy z dziedziny fizyki na dodatkowych zajęciach. Zdaniem nauczyciela Agnieszka jest pracowita i opanowanie trudnego przedmiotu nie stanowi dla niej problemu.
Zajęcia komputerowe
W Biłgoraju nadal odbywały się zajęcia komputerowe w wymiarze 8 godzin tygodniowo. „Moim zdaniem zajęcia mają na celu wzbogacać wiedzę dzieci z zakresu informatyki oraz angielskiego. Dzieci i młodzież z Wioski i ze środowiska bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach i widzę ich wielkie zaangażowanie” – podsumował zajęcia nauczyciel.
„Enagram – angielski w skojarzeniach”
Adaś, uczeń z Kraśnika, uczęszczał w maju na kolejne zajęcia z cyklu „ENAGRAM – angielski w skojarzeniach”, który w nowatorski sposób uczy dzieci mówić w języku obcym. Prowadzący, stosując różne techniki pamięciowe i wizualizacje, pomaga uczniom szybko opanować podstawy angielskiego. Chłopiec chętnie uczestniczył w zajęciach i zrobił widoczne postępy.
Dofinansowania
W maju została wypłacona dopłata do czynszu Piotrowi, który od września zamierza rozpocząć kształcenie w Medycznym Studium Zawodowym w Janowie Lubelskim na kierunku ratownik medyczny. Ponadto będzie kontynuował naukę zaocznie, szkoląc się na technika obsługi turystycznej.
Podopieczni Domu Młodzieży w Lublinie również otrzymali pomoc finansową na wyżywienie i stancję. Wypłacono w sumie 29 dopłat dla uczniów i studentów.
Koniec roku szkolnego
29 czerwca miało miejsce uroczyste zakończenie roku szkolnego. To czas podsumowań, dumy z sukcesów naukowych, snucia planów na przyszłość. Uczniowie zdali egzaminy kompetencji, maturalne, wstępne do liceów czy na studia wyższe, otrzymali szkolne świadectwa. Nauczyciele docenili wysiłek swoich podopiecznych. Wychowankowie zostali przez nich nagrodzeni za najlepsze wyniki w nauce, wyróżniające się zachowanie albo udział w zajęciach dodatkowych.
Konkurs na oficjalny kalendarz firmy Dr. Oetker
W czerwcu został ogłoszony konkurs na kalendarz firmowy Dr. Oetkera na rok 2013. Wzięli w nim udział podopieczni z 10 placówek będących pod opieką Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Nadesłano ponad 80 prac, z których 12 najciekawszych znajdzie się w kalendarzu. Nagrody zostaną rozdane laureatom w pierwszych tygodniach nowego roku szkolnego.
Gratulacje za zdaną maturę
Zosia poznała w tym miesiącu wyniki matury. Wychowanka z Biłgoraja otrzymała 80% punktów z części pisemnej z matematyki. Pedagodzy chwalą Zosię za skromność i determinację w realizowaniu marzenia o rozpoczęciu nauki na studiach wyższych.
„Dodatkowe zajęcia edukacyjne z przedmiotów maturalnych, języka polskiego, angielskiego i matematyki, na które uczęszczałam bardzo mi pomogły” – podkreśliła uczennica.
Podczas wakacji Zosia będzie kontynuowała naukę języka angielskiego na konwersacjach.
Zajęcia muzyczne
W minionym roku szkolnym dwie podopieczne uczyły się gry na gitarze. Poza tym grupa dziewcząt wraz z nauczycielem, panem Arturem, systematycznie uczestniczyła w przygotowywaniu oprawy muzycznej do kilku imprez wioskowych: spotkanie kolędowe, występy na Dwudziestolecie Wioski w Kraśniku, zakończenie roku szkolnego.
„Dziewczęta z dużym entuzjazmem uczestniczyły w zajęciach pana Artura, czasami miałam wrażenie, że nic innego w tym dniu nie miało dla nich znaczenia, tak z utęsknieniem czekały na kolejne wspólne spotkanie” – opisała zaangażowanie uczennic wioskowa pedagog.
Język angielski
Ciężka praca podczas dodatkowych lekcji języka angielskiego opłaciła się Paulinie i Andrzejowi, uczniom z Biłgoraja. Dziewczynka na zakończenie roku szkolnego uzyskała z tego przedmiotu ocenę bardzo dobrą.
Średnia ocen Andrzeja wyniosła aż 5,47. Ponadto bardzo dobrze napisał testy kompetencji i od września rozpocznie naukę w liceum ogólnokształcącym, co od dawna było w jego planach.
„Cieszę się, że udało mi się dostać do mojej wymarzonej szkoły” – powiedział Andrzej.
Nikola i Beata uzyskały świadectwa z czerwonym paskiem, z czego są bardzo dumne. Udowodniły sobie, że warto inwestować w edukację swój czas i zaangażowanie. Dagmara i Beata podczas wakacji będą miały okazję zweryfikować zdobyte podczas korepetycji umiejętności. Obie jadą na obóz letni do Włoch. Będzie to sposobność, by zawrzeć międzynarodowe znajomości.
ENAGRAM – angielski w skojarzeniach
Na taki kurs uczęszczał przez prawie cały rok Adaś z Kraśnika. Pedagog zauważyła pozytywne zmiany u ucznia.
„Wydaje się, że po prawie rocznym kursie znacznie poprawiła się koncentracja uwagi Adasia. Potrafi się skupić na zadaniu dłużej, a co ciekawe, wykorzystuje poznane na kursie techniki zapamiętywania także podczas nauki innych przedmiotów. Poprawiła się również jego średnia ocen na koniec roku” – pochwaliła chłopca pedagog.
Język niemiecki
Krystian z Wioski w Biłgoraju, który uczęszczał w tym roku na zajęcia z niemieckiego, na świadectwie otrzymał ocenę dobrą z tego przedmiotu. Jest to duży sukces, ponieważ w poprzedniej szkole nie uczył się języka i musiał nadrobić sporo zaległości w porównaniu z kolegami z nowej klasy. Chłopiec podkreślił, że korepetycje bardzo mu pomogły w nauce przedmiotu.
„Dałem radę, podobały mi się dodatkowe lekcje, na których pani tłumaczyła mi niemiecki” – podsumował zajęcia Krystian.
W Kraśniku również zakończył się kurs języka niemieckiego, na który uczęszczało 5 osób. Zajęcia nastawione były głównie na rozpoznanie aktualnych potrzeb dzieci, aby mogły uzupełnić zaległości i wyrównać swoje szanse edukacyjne. Dzięki dodatkowym lekcjom czworo wychowanków utrzymało swoje oceny z poprzedniego semestru, a jedna dziewczynka poprawiła wyniki w nauce.
Matematyka
Aleksandra, uczennica z Biłgoraja, uczęszczała w tym roku szkolnym na dodatkowe zajęcia z matematyki. We wrześniu rozpocznie naukę w drugiej klasie gimnazjum. Za cel wyznaczyła sobie osiągnięcie jeszcze lepszych wyników w nauce. Prawdopodobnie na jesieni będzie kontynuować naukę matematyki. Nauczyciele dostrzegli jej dużą motywację, a odkąd zaczęła brać udział w dodatkowych lekcjach, oceny Aleksandry z matematyki poprawiły się.
Informatyka
W czerwcu odbyły się ostatnie w tym roku szkolnym lekcje w pracowni komputerowej w Biłgoraju. To była okazja, by podszkolić umiejętności z obsługi komputera i pouczyć się języka angielskiego z wirtualnym nauczycielem z programu „Profesor Henry” lub „Angielski dla nastolatków”.
Logopeda
W czerwcu zakończyły się również zajęcia z logopedą, prowadzone dla 20 podopiecznych Wioski w Kraśniku. Celem zajęć indywidualnych i grupowych było wspomaganie rozwoju w sferach intelektualnej, emocjonalnej i społecznej. Terapię zakończyło już 4 uczniów. Na uwagę zasługuje duża motywacja uczniów do uczestnictwa w zajęciach oraz widoczne efekty pracy – respektowanie norm grupowych, współpraca w zespole, lepsza spostrzegawczość, opanowanie poznawanych reguł ortograficznych oraz ogólna poprawa w komunikowaniu się.
Gry i zabawy językowe
Innym rodzajem zajęć prowadzonych przez logopedę były „Gry i zabawy językowe”, odbywające się przez cały rok szkolny raz w miesiącu w soboty. Młodzież z klas IV – VI i gimnazjum rozwijała świadomość zasad posługiwanie się językiem. Logopeda zachęcał uczniów do ćwiczeń przez partnerski udział w grach dydaktycznych i wzajemną wymianę dokonanych spostrzeżeń na temat zjawisk językowych.
„Szczególnie cieszy mnie duża aktywność w tym obszarze uczniów klas starszych, którzy poczuli, że nasz język daje możliwość świetnej zabawy, indywidualnej i grupowej i na pewno ta forma aktywności językowej znalazła swoje przełożenie na sposób spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży” – stwierdziła logopeda.
Ze względu na duże zainteresowanie podopiecznych pracą w zaproponowanej formie zajęcia ze specjalistą będą kontynuowane w nowym roku szkolnym.
Praca z pedagogiem
Przez cały rok szkolny rodziny mieszkające w Wiosce Dziecięcej w Kraśniku wspierał specjalista pedagog. Do jego obowiązków należała praca z wychowawcami, rodzicami SOS, a także z dziećmi. Pedagog czuwał nad tym, aby każde dziecko otrzymało opiekę odpowiadającą jego indywidualnym potrzebom. Ważne jest, by każdy wychowanek Wioski miał możliwość prawidłowego rozwoju w rodzinie zastępczej i w grupie rówieśniczej, a warunki dorastania pozwalały na maksymalne wykorzystanie jego potencjału.
Wakacje we Włoszech
Od 6 do 29 lipca wychowankowie Wioski Dziecięcej SOS w Biłgoraju spędzali wakacje na obozie letnim we Włoszech. Uczniowie szkoły podstawowej i młodzież gimnazjalna wypoczywali przez ponad 3 tygodnie w miejscowości położonej na północy kraju Caldonazzo, nad pięknym jeziorem o tej samej nazwie, wśród malowniczych Dolomitów. Spotkali się tam z podopiecznymi Wiosek z całej Europy. Razem, korzystając z wielu atrakcji regionu oraz uczestnicząc w rozmaitych zajęciach, mogli ćwiczyć umiejętności zdobyte w czasie roku szkolnego podczas lekcji angielskiego. Dzieci wróciły do Biłgoraja z cudownymi wspomnieniami i nowymi międzynarodowymi znajomościami.
Nauka angielskiego
Zosia z Biłgoraja mimo intensywnej nauki do matury podczas roku szkolnego postanowiła w wakacje dalej uczęszczać na lekcje języka angielskiego. W lipcu brała udział w zajęciach w formie konwersacji.
„Wiem, że znajomość języka obcego i jego praktyczne zastosowanie z pewnością będzie dla mnie przydatne w życiu” – przyznała Zosia.
Dofinansowania
W lipcu wypłacono 24 dofinansowania do stancji i na wyżywienie studentom i wychowankom na II etapie usamodzielniania. Małgosia z Lublina skorzystała z dopłaty „na zagospodarowanie”, czyli na zakupienie potrzebnego AGD i odnowienie nowego, własnego mieszkania.
Wakacje w Wiosce w Biłgoraju
Wychowankowie z Biłgoraja, którzy już wrócili z wakacji, spędzili ich pozostałą część w Wiosce Dziecięcej. Nie nudzili się jednak, ponieważ opiekunowie zadbali o wiele różnych aktywności sportowych. Dzieci chętnie uczestniczyły w grach zespołowych. W ten sposób bawiły się, jednocześnie ucząc współpracy i uczciwej rywalizacji.
Wakacyjny staż w hurtowni
W sierpniu Michał, absolwent szkoły średniej z Kraśnika, odbył staż w firmie Makro, gdzie pracował w różnych działach hurtowni, m.in. przy obsłudze klienta i w magazynie. W ten sposób zaczął zdobywać pierwsze doświadczenia zawodowe. W dalszych etapach kariery z pewnością pomoże mu prawo jazdy, które otrzymał w tym miesiącu.
Turniej Piłki Nożnej
Pod koniec sierpnia w Kraśniku odbył się II Turniej Piłki Nożnej SOS Wiosek Dziecięcych. Wszystkie Wioski przyjęły zaproszenie do walki o puchar. Drużyny zagrały systemem każdy z każdym i rozegrały po 3 mecze 30 minutowe. Po zaciętej walce pierwsze miejsce i puchar przechodni zdobyła drużyna z Kraśnika, drugie – z Siedlec, a trzecie – z Biłgoraja. Czwarte honorowe miejsce przypadło Karlinie. Królem strzelców z 13 bramkami na koncie został Piotr z Kraśnika, najlepszym bramkarzem – Jan z Siedlec, a zawodnikiem turnieju, a właściwie zawodniczką – Eliza z Biłgoraja. Po uroczystym wręczeniu pamiątkowych medali i pucharów przez dyrektora WD w Kraśniku pana Wojciecha wszyscy uczestnicy oraz zaproszeni goście udali się na grilla.
Angielski
Zosia z Biłgoraja, która w tym roku zdała maturę, jesienią dołączy do grona studentów. Tymczasem swoje wakacje poświęcała na naukę języka angielskiego.
„Zosia jest zadowolona z zajęć na jakie uczęszcza. Znajomość języka angielskiego na pewno jej się przyda w przyszłości, zachęcam ją aby kontynuowała naukę angielskiego, będąc już studentką” – powiedziała Mama SOS.
Dofinansowania
Placówka w Lublinie wypłaciła 20 dofinansowań, pomagając wychowankom na drugim etapie usamodzielniania. Przekazane wsparcie jest przeznaczone na wyżywienie i stancje.
Rozdanie nagród uczestnikom konkursu na kalendarz Dr. Oetkera
Podopieczni Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce wzięli udział w niecodziennym projekcie – konkursie plastycznym na oficjalny kalendarz firmy Dr. Oetker. Spośród ponad 100 pięknych prac wybranych zostało 12 najciekawszych, obrazujących różne słodkości, które towarzyszą nam w poszczególnych miesiącach. Nagrody ufundowane przez firmę oraz dyplomy zostały wręczone wszystkim uczestnikom i zwycięzcom we wrześniu. Teraz z niecierpliwością czekamy na kalendarze, które właśnie są drukowane. Serdecznie gratulujemy wszystkim małym artystom.
Język angielski
Nadszedł wrzesień i wszyscy uczniowie powrócili do szkoły. Niektórzy już od początku semestru zabrali się do pracy. Czwórka wychowanków Wioski w Biłgoraju, Nikola, Beata, Magda i Kamil, skorzystała w tym miesiącu z pomocy w nauce języka angielskiego w postaci korepetycji. Dla Nikoli i Beaty jest to kontynuacja zajęć z zeszłego roku, dzięki którym osiągnęły dobre wyniki na świadectwie szkolnym. Natomiast Magda i Kamil dopiero rozpoczęli korepetycje. Dziewczynka jest w trzeciej klasie gimnazjum i w przyszłym roku czekają ją testy kompetencji. Dodatkowe zajęcia z angielskiego wzbogacą jej wiedzę, przygotują do egzaminu i pomogą dostać się do wymarzonej szkoły, liceum ogólnokształcącego.
Informatyka
We wrześniu rozpoczęły się ponownie zajęcia komputerowe w Biłgoraju, popularne wśród wychowanków Wioski i dzieci ze środowiska lokalnego. W tym miesiącu na lekcje informatyki uczęszczały ponad 24 osoby. Pracownia była dla nich otwarta 3 razy w tygodniu. Podopieczni uczyli się angielskiego z pomocą specjalistycznych programów oraz szkolili umiejętności posługiwania się komputerem. Instruktor chętnie odpowiadał na wszystkie pytania młodzieży w ramach konsultacji.
„Po wakacjach dzieci są pełne energii do poszerzania swojej wiedzy oraz ze szczerą chęcią uczęszczają na zajęcia prowadzone w pracowni komputerowej” – powiedział nauczyciel.
Indywidualna terapia logopedyczna
Dziesięciu podopiecznych skorzystało we wrześniu z zajęć z logopedą prowadzonych w Wiosce w Kraśniku. Celem spotkań było wspomaganie rozwoju dzieci w sferach intelektualnej, emocjonalnej i społecznej. Dzięki terapii dzieci m.in. rozwijały sprawność posługiwania się językiem, doskonaliły umiejętność czytania i uczenia się, rozbudowywały motywację do podejmowania aktywności twórczej i zdobywania nowej wiedzy.
„Uważam, że dzieci systematycznie, w swoim tempie, rozwijają możliwości poznawcze i społeczne, uczą się lub doskonalą umiejętności konieczne do osiągnięcia sukcesów życiowych i szkolnych” – powiedziała logopeda.
Grupowy trening ortograficzny
We wrześniu w Kraśniku zorganizowano trening ortograficzny dla grupy 5 podopiecznych Wioski. Celem zajęć było m.in. poznanie i utrwalenie podstawowych reguł ortograficznych, rozwijanie umiejętności poprawnego pisania i wypowiadania się, ćwiczenie koncentracji uwagi, spostrzegawczości, czytania ze zrozumieniem. Dodatkową korzyścią wyniesioną z zajęć grupowych był rozwój umiejętności pracy w zespole, tj. respektowania norm i współpracy z innymi.
Gry i zabawy językowe
Zajęcia zatytułowane „Gry i zabawy językowe” miały miejsce w Kraśniku. Udział w nich wzięło 10 podopiecznych z tamtejszej Wioski. W nietypowy, atrakcyjny sposób uczyli się zasad posługiwania się językiem poprzez partnerski udział w grach dydaktycznych i wzajemną wymianę dokonanych spostrzeżeń na temat zjawisk językowych. Zajęcia pozwoliły na wskazanie sposobów spędzania wolnego czasu. Ponadto, jak w przypadku innych zajęć grupowych, dzieci rozwijały umiejętność pracy w zespole.
„Szczególnie cieszy mnie duża aktywność w tym obszarze uczniów klas starszych, którzy poczuli, że nasz język daje możliwość świetnej zabawy, indywidualnej i grupowej i na pewno ta forma aktywności językowej znalazła swoje przełożenie na sposób spędzania czasu wolnego dzieci i młodzieży”- powiedział specjalista prowadzący zajęcia.
Zajęcia muzyczne
Dzieci bardzo lubią śpiewać i dzięki zajęciom muzycznym mają szansę rozwijać swoją pasję. Podczas lekcji dzieci przygotowują się do występów na uroczystości w Wioskach. W tym miesiącu dwójka dziewcząt, Karolina i Ilona, ćwiczyła do występu z Natalią Kukulską, z którą wychowankowie z różnych placówek nagrają w przyszłości piosenkę.
Dofinansowania
Małgosia, jedna z podopiecznych Domu Młodzieży w Lublinie, wychowuje wraz z mężem dwuletnią córeczkę, Maję. Mieszkają we własnym mieszkaniu, kupionym częściowo dzięki pożyczce mieszkaniowej z SOS. W tym miesiącu rodzina otrzymała dofinansowanie mieszkania. Małgosia przyznała, że pieniądze, które otrzymała były ogromną pomocą, gdyż starczyły na czynsz i opłaty. Była to wielka ulga dla budżetu rodziny, w której tylko mąż pracuje. Małgosia obecnie opiekuje się córeczką.
Kontynuacja nauki Michała
Michał, wychowanek Wioski Dziecięcej w Kraśniku, właśnie rozpoczął zajęcia w szkole policealnej w Janowie Lubelskim, gdzie będzie zdobywał zawód masażysty. Po wakacjach pełnych wrażeń – podopieczny zdał egzamin na prawo jazdy oraz odbył staż w dużej hurtowni – z zapałem wziął się do nauki. Najbardziej podobają mu się zajęcia praktyczne z masażu. Pedagodzy chwalą Michała za upór, który nie pozwala mu poddać się mimo nawet wielu trudności.
Pliki niezbędne - te pliki cookie są niezbędne do działania podstawowych funkcji niniejszej strony internetowej, takich jak funkcje związane z bezpieczeństwem. Za pomocą tych plików cookie możemy także wykrywać, czy chcesz pozostać zalogowany do swojego profilu. W ten sposób możemy zapewnić Ci szybki dostęp do naszych usług po ponownej wizycie na naszej stronie internetowej.
Pliki statystyczne - w celu ciągłego doskonalenia naszej strony internetowej anonimowo śledzimy dane do celów statystycznych i analitycznych. Za pomocą tych plików cookie możemy na przykład monitorować liczbę wizyt lub skuteczność konkretnych stron w ramach naszej obecności w internecie, aby na tej podstawie optymalizować naszą treść.